Description
FLIR T1010 – HD Thermal Imager

T1010-12-NIST HD Thermal Imager w/ 12 Degree Lens with NIST Calibration
The FLIR T1010 offers remarkable temperature measurement range, up to 3.1 MP resolution, and a modern, intuitive graphical user interface (GUI) that will streamline your workday. Features such as MSX® and 1-Touch Level/ Span enhance image quality and contrast, so you can interpret images on-screen and make crucial decisions in the field. When paired with FLIR OSX™ Precision HDIR optics, these true HD cameras measure temperature with the highest accuracy and deliver stunning image quality. For the sharpest images, the truest temperatures, and the most flexibility, T1K cameras are the tool of choice for the thermography expert.
Outstanding Image Clarity
Outstanding Image Clarity: FLIR Vision Processing combines HD resolution, MSX®, and UltraMax® image enhancement with FLIR’s proprietary adaptive filtering algorithms to produce brilliant thermal images with up to 3.1 million pixels.
- Get the best resolution of any FLIR hand-held camera with the T1K’s 1024 x 768 detector
- Detect subtle temperature differences, down to < 0.01°C, that may signal an electrical or mechanical problem
- Record smooth, low-noise images that are easy to interpret with FLIR Vision Processing™, featuring MSX, UltraMax®, and proprietary adaptive filtering algorithms
Exceptional Measurement Performance
Get accurate temperature readings from any angle or distance, so you can troubleshoot systems faster
- Pinpoint small temperature anomolies from farther away with FLIR’s highfidelity OSX Precision HDIR lenses
- Enhance measurement accuracy with UltraMax, which improves the distance to spot-size ratio
- Monitor electrical and mechanical systems with a variety of temperature conditions thanks to measurement ranges up to 650°C (1200°F)
- The T1010 has a robust yet compact frame with a 120° rotating optical block that puts any target within comfortable viewing range
Designed for the Expert User
Compact format, a responsive new user-interface, and advanced reporting software make your workday more productive
- Navigate screens and set up work folders easily with intuitive, rapid-response GUI
- Adjust images and improve measurements in the camera with features such as 1-Touch Level/Span
- With an agile GUI that responds like a smartphone and live image enhancements such as 1-Touch Level/Span, the T1010 has the expert features you need.
Thermal Imagers/Building and Industrial Thermal Imagers Template | |
|---|---|
| Detector Size | 1024 x 768 Sensor |
| Thermal Sensitivity | 25 mK (NETD) |
| Temperature Range Max | 1200 F |
| Temperature Range Min | -40 F |
| Image Frequency | 30 Hz |
| Field of View | 12 × 9 Degrees |
| Screen Size | 4.3 IN |
| IR/Overlay Fusion Image | Yes |
| Video Output | No |
| Focus | Auto Focus |
| Laser Spot | Yes |
| Picture in Picture | No |
| Video Recording | No |
| Moveable Spots | Yes |
| Touch Screen Display | Yes |
| Accuracy | ±2°C (±3.6°F) or ±2% of reading at 25°C (77°F) |
| Battery operating time Continuous | 2.5 HR |
| Camera Light | Yes |
| IR Digital Zoom | Yes |
| Voice Annotation | No |
Product General Attributes | |
| Warranty | 2 YEARS |
| Warranty Details | If not registered, 1 year warranty. If registered, 2-5-10 (2 years overall, 5 years battery, 10 years optics) |
| Safety Approval | CE, CSA, UL |
| Interfaces I/O | HDMI, USB |
| Storage | SD Card |
| Product Weight | 4.6 LBS |
| Product Height | 8.00 IN |
| Product Length | 7.00 IN |
| Product Width | 8.00 IN |
| Shipping Weight | 6 LBS |
| Data Logging | Yes |
| HTS/Schedule B Number | 9027.50.4020 |
| ECCN Number | 6A003.b.4.b |
| Calibration Included | NIST Calibration |
| Battery Type | Li-ion |
| Power Supply Voltage | 120V/220V Universal |
| Country of Origin | Sweden |










Reviews
There are no reviews yet.