Description
Tektronix A622 – Current Probe (50 mA, DC: 100 A / Max RMS: 71 A / Peak Current: 100 A, 100 kHz)

- Maximum Current:
- DC: 100
- Max RMS: 71 A
- Peak Current: 100 A
- Minimum Current: 50 mA
- Bandwidth: 100 kHz
- Use For DMMs and oscilloscopes
This “long nose” style clamp-on probe uses a Hall Effect current sensor to provide a voltage output to oscilloscopes. It has a BNC connector and can be used with a shrouded banana plug adapter1 so it can also be used on digital multimeters, TekMeter, and oscilloscopes. The A622 can measure AC/DC currents from 50 mA to 100 A peak over a frequency range of DC to 100 kHz. It provides 10 mV or 100 mV output for each Amp measured.
Accessories/Probes/Oscilloscope Probes/Oscilloscope Current Probes Template | |
|---|---|
| Type (Probe) | AC/DC |
| Maximum Bandwidth | 100 kHz (0.1 MHz) |
| Maximum Current | 10 mA (0.01 A) |
Product General Attributes | |
| Unique Features | AC/DC – 100 kHz 50 mA to 100 A peak For DMM’s and Oscilloscopes |
| Warranty | 1 YEARS |
| Safety Approval | CSA, UL |
| Product Weight | 12 LBS Product Weight with battery |
| Product Height | 1.42 IN |
| Product Length | 2.64 IN Product Length 231 mm x 36 mm x 67 mm |
| Product Width | 9.09 IN |
| Shipping Weight | 2 LBS |
| Data Logging | No |
| HTS/Schedule B Number | 9030.90.8961 |
| ECCN Number | 3A992 |
| Country of Origin | United States |
| Shipping Height | 2.00 IN |
| Shipping Length | 11.50 IN |
| Shipping Width | 6.50 IN |


Reviews
There are no reviews yet.