Description
Hioki 3280-10F – Clamp On Hi Tester

- Clamp aperture: 33 mm (1.30 in) diameter
- Lightweight 100 g (3.5 oz), and Slim 16 mm (0.63 in)
- Independent-opening double-lever design
- Slim body design, allows easy clamping even for narrow conductors
- No metal (iron core) exposure, ensuring enhanced safety
Measure 1000Amp AC Mean (Average) Current Hioki gauranteed quality. Three year warranty. Slim body design, allows easy clamping even for narrow conductors.
42A to 1000A AC Current Clamp Meters with Double Opening Jaw and Slim Profie to Get into the Narrowest Spaces
Hioki clamp on meters are best-in-class measuring devices incorporating Hioki’s expertise in current sensing technology. The 3280-10 and 3280-20 are our most popular clamp on meters, featuring a thin and compact clamp core that lets you get into the tightest spots.
True RMS vs. MEAN Value
Two ways to convert alternating current to RMS are “true RMS response” and “average rectified RMS response” (averaging). Both display the same value for a sine wave, but can display very different values for distorted waveform.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | No |
| Maximum Current AC | 1000 A |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Resistance | Yes |
Product General Attributes | |
| Product Height | 1.75 IN |
| Product Length | 9.00 IN |
| Product Width | 3.50 IN |
| HTS/Schedule B Number | 9030310000 |
| ECCN Number | 3A992 |
| Country of Origin | Japan |
| Shipping Height | 1.75 IN |
| Shipping Length | 9.00 IN |
| Shipping Width | 3.50 IN |







Reviews
There are no reviews yet.