Description
AC/DC Clamp On Hi-Tester
The 3288 performs accurate measurements of even small currents in the AC/DC 10.00 A range. In AC mode it also guarantees accuracy of true RMS measurements for frequencies from 10 Hz to 1 kHz. Handles low frequency to distorted currents including higher harmonics, simplifying maintenance of energy-saving equipment up to a maximum of 100 A.
The 3288, for high current measurements such as UPS emergency batteries and train motors: Handles measurements up to a maximum of AC/DC 1000 A, using an average value type measurement formula for AC mode to realize cost savings.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | No |
| Maximum Current AC | 1000 A |
| Maximum Current DC | 1000 A |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Resistance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Auto Ranging |
Product General Attributes | |
| Product Height | 0.6 IN |
| Product Length | 7.1 IN |
| Product Width | 2.2 IN |
| Shipping Weight | 150 GRAMS (0.331 LBS) |
| ECCN Number | 3A992 |
| Country of Origin | Japan |
| Shipping Height | 1.85 IN |
| Shipping Length | 9.00 IN |
| Shipping Width | 3.20 IN |


Reviews
There are no reviews yet.