Description

Triplett 9325
- True RMS measurements
- 6000 count display
- AC/DC Current measurements up to 1000A
- Backlit display
- Auto power off
True RMS 1000A AC/DC Clamp-on Meter
The Triplett Model 9325 is a 3 3/4 (6000 count) 1000A True RMS AC/DC clamp-on meter with a backlit LCD display. It offers a large variety of measurement features including AC/DC Current, AC/DC Voltage, Resistance, Temperature, Capacitance, Continuity, Diode Test and NCV Detector. The rubberized overmolded housing provides impact and drop resistance in a sleek ergonomic design, and the user-friendly Auto Power Off feature helps maximizes battery life. With a CAT III 600V design, it provides superior resistance to damage from transient overvoltages in any demanding industrial setting. The Model 9325 is suited for a variety of industrial and residential applications such as security, electrical, HVAC installations and more.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 1000 A |
| Maximum Current DC | 1000 A |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Auto Ranging |
Product General Attributes | |
| Unique Features | AC/DC Current measurements up to 1000A |
| Warranty | 3 YEARS Warranty Limited |
| Safety Approval | CE |
| Product Weight | 0.7 LBS |
| Product Height | 14.00 IN |
| Product Length | 7.00 IN |
| Product Width | 4.00 IN |
| Shipping Weight | 1.40 LBS |
| Battery Type | 9v |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | China |
| Shipping Height | 14.00 IN |
| Shipping Length | 7.00 IN |
| Shipping Width | 4.00 IN |






Reviews
There are no reviews yet.