Description
Analog bargraph with 50dB range updates every 40ms
Environmental Testers / Physical Property/Sound Level Meters Template | |
|---|---|
| Minimum Sound Level | 40 dB |
| Maximum Sound Level | 130 dB |
| Display (Sound Level Meter) | Digital |
| Single Range | Yes |
| Dual Range | No |
| A Frequency Weighting | Yes |
| B Frequency Weighting | No |
| C Frequency Weighting | Yes |
| Resolution (Sound Level Meters) | 0.1 dB |
| Accuracy | ±2 |
| Calibrator Capability | No |
| Vibration Measurement | No |
| Noise Level Measurement | Yes |
| Fast/Slow Time Adjustment | Yes |
| Min/Max Display | Yes |
| Tripod Mount | Yes |
| Type (Sound Level Meter) | II |
Product General Attributes | |
| Warranty | 1 YEARS |
| Safety Approval | CE |
| Interfaces I/O | Analog Output |
| Product Height | 1.20 IN |
| Product Length | 11.10 IN |
| Product Width | 4.70 IN |
| Data Logging | Yes |
| HTS/Schedule B Number | 9027.89.8090 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Calibration Included | Factory Calibration |
| Battery Type | AAA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | China |
| Shipping Height | 1.20 IN |
| Shipping Length | 11.10 IN |
| Shipping Width | 4.70 IN |





Reviews
There are no reviews yet.