Description
Extech 407760 USB Sound Level Datalogger.
USB Sound Level Datalogger
High accuracy datalogging of up to 129,920 records (with real time clock stamp) using a USB interface for easy setup and download. Designed to meet ANSI and IEC 61672 Class 2 standards with ±1.4dB accuracy. 30 to 130dB measurement range.
Additional Features
This datalogger provides A/C weighting, fast/slow response time, user-selectable data sampling rate (50ms, 500ms, 1s, 2s, 5s, 10s, 60s) and two start methods: programmed (from PC) or manual.
Environmental Testers / Physical Property/Sound Level Meters Template | |
|---|---|
| Minimum Sound Level | 30 dB |
| Maximum Sound Level | 130 dB |
| Display (Sound Level Meter) | Analog |
| A Frequency Weighting | Yes |
| B Frequency Weighting | No |
| C Frequency Weighting | Yes |
| Frequency Range Max | 8 kHz (8000 Hz) |
| Accuracy | ±1.4 |
| Calibrator Capability | No |
| Vibration Measurement | No |
| Noise Level Measurement | Yes |
| Fast/Slow Time Adjustment | Yes |
| Min/Max Display | No |
| Tripod Mount | Yes |
| Type (Sound Level Meter) | II |
Product General Attributes | |
| Warranty | 1 YEARS |
| Safety Approval | CE |
| Interfaces I/O | USB |
| Product Height | 3.25 IN |
| Product Length | 12.25 IN |
| Product Width | 7.25 IN |
| Data Logging | Yes |
| Calibration Included | Factory Calibration |
| Battery Type | Other Battery Type 3.6V Lithium |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | China |
| Shipping Height | 3.25 IN |
| Shipping Length | 12.25 IN |
| Shipping Width | 7.25 IN |







Reviews
There are no reviews yet.