Description

Extech 407780A-NIST
- Datalogging function records up to 32,000 records
- Programmable integrating time
- Real time calendar/clock
- Linearity over wide range (100dB)
- Display modes: SPL, SEL, Lmax/Lmin, & Leq
Sound Level Meters – Minimum Sound Level: 30 dB, Maximum Sound Level: 130 dB, Display (Sound Level Meter): Digital
The 407780A is an integrating sound level meter with USB. The meter takes Leq and SEL measurements with A and C frequency weighting options. The meter has a built in datalogger that records up to 32,000 records and PC interface to easily access your logged information. Its 4 digit multifunction LCD has an analog bargraph and digital reading. With the 407780A you can program integration times, utilize impulse, fast or slow response settings and benefit from alarm features. Complete with windscreen, adjustment screwdriver, USB cable, Windows compatible software, battery, one year warranty and case.
Environmental Testers / Physical Property/Sound Level Meters Template | |
|---|---|
| Minimum Sound Level | 30 dB |
| Maximum Sound Level | 130 dB |
| Display (Sound Level Meter) | Digital |
| A Frequency Weighting | Yes |
| B Frequency Weighting | No |
| C Frequency Weighting | Yes |
| Frequency Range Max | 8 kHz (8000 Hz) |
| Resolution (Sound Level Meters) | 0.1 dB |
| Accuracy | ±1.5 |
| Calibrator Capability | No |
| Vibration Measurement | No |
| Noise Level Measurement | Yes |
| Fast/Slow Time Adjustment | Yes |
| Min/Max Display | Yes |
| Tripod Mount | Yes |
| Type (Sound Level Meter) | II |
Product General Attributes | |
| Warranty | 1 YEARS |
| Safety Approval | CE |
| Interfaces I/O | RS-232 |
| Data Logging | Yes |
| HTS/Schedule B Number | 9027.89.8090 |
| ECCN Number | 3A992 |
| Calibration Included | NIST Calibration |
| Battery Type | AA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | Taiwan |



Reviews
There are no reviews yet.