Description

Triplett EM400
- Sound level measurement range: 35 to 130dB
- Sound level measurement accuracy: +/- 1dB@1kHz (Class 2)
- Air temperature measurement range: 32 to 122°F (0 to 50°C)
- Type K temperature measurement range: -58 to 2372°F (-50 to 1300°C)
- Relative humidity measurement range: 10 to 95%RH
8-in-1 Environmental Meter with Sound
The Triplett Model EM400 8-in-1 Environmental Meter measures Air Temperature, Humidity, Type K Temperature, Wet Bulb, Dew Point, Heat Index, Sound, and Light. Readings are displayed on the dual backlit LCD that automatically reverses when taking Light measurements. It features a concise and compact button arrangement for easy one-hand operation. Sound level readings meet IEC 61672-2013 class 2 sound level accuracy (±1dB@1kHz and the high precision humidity sensor has a fast response time. Temperature readings are °F/°C switchable. Min/Max records highest and lowest readings. Data Hold freezes the reading on the display. Auto power off with disable conserves battery life. The built-in tripod mount can be used to free-up your hands when taking measurements over an extended amount of time. Includes Type K Temperature bead probe, windscreen, (3) AAA batteries, and wrist strap. 1-year warranty.
Environmental Testers / Physical Property/Sound Level Meters Template | |
|---|---|
| Minimum Sound Level | 35 dB |
| Maximum Sound Level | 130 dB |
| Display (Sound Level Meter) | Digital |
| A Frequency Weighting | Yes |
| Accuracy | ±1dB@1kHz (Class 2) |
| Min/Max Display | Yes |
| Tripod Mount | Yes |
| Type (Sound Level Meter) | II |
Product General Attributes | |
| Product Weight | 0.33 LBS |
| Shipping Weight | 0.38 LBS |




Reviews
There are no reviews yet.