Description
True RMS AC Voltage/Current Datalogger
Continuous datalogging up to 100,000 readings of TRMS AC Voltage (600 volts) or Current (200 amp) with a user programmable sample rate from 1 second to 24 hours.
Additional Features
LCD displays time/date, current reading, min/max, and if the user settable high/low alarms have been exceeded. Readings can be downloaded to your PC via the USB interface. Normal, peak, and capture (user specified trigger level) recording modes.
Dataloggers / Data Acquisition/Current Dataloggers Template | |
|---|---|
| Battery Life | 5 DAYS (120 HR) |
| # Data Points | 100000 |
| # Inputs/Channels | 1 |
| SAMPLE RATE/Intervals | 1 second to 24 hours |
| Accuracy | ±(1.5% rdg ± 1V) |
| LCD Screen | Yes |
| Software Included | Yes |
| Type | AC |
Dataloggers / Data Acquisition/Voltage Datalogger Template | |
| Max Voltage | 600 V |
| Min Voltage | 6 V |
Product General Attributes | |
| Unique Features | Measure True RMS AC Voltage (600V) or Current (200A) Readings can be downloaded to your PC via the USB interface and analyzed using the included software or exported to a spreadsheet High/Low user-settable alarms LCD indicates time/date, current readings, Min/Max, and whether alarm settings have been exceeded Normal, Peak and Capture (user-specified trigger level) recording modes Auto Power off and battery check. |
| Additional Info/Comments | Li-ion |
| Product Height | 2.5 IN |
| Product Length | 15.50 IN Product Length (114 x 63 x 34mm) |
| Product Width | 4.5 IN |
| HTS/Schedule B Number | 9030.39.0100 |
| Country of Origin | China |
| Shipping Height | 4.30 IN |
| Shipping Length | 15.50 IN |
| Shipping Width | 11.25 IN |






Reviews
There are no reviews yet.