Description

Teledyne LeCroy T3MIL50
- Drive Modes: DC+, Standby
- 50,000 Counts Display
- 3.5” (320 x 240) TFT LCD Display
- High Accuracy of 0.05 %
- 1Amp Test Current, 0.1 μΩ Resolution
D.C. Milli-OHM Meter
Teledyne Test Tools introduces a brand-new series of D.C. Milli-Ohm meters. The T3MIL series offers two models, T3MIL50 and T3MIL50X, which feature a 3.5-inch TFT display with a measurement accuracy of 0.05 %, a maximum 50,000 count measurement display, and a sampling rate of 60 readings per second. The T3MIL series also provides four-wire measurement and temperature measurement and temperature compensation functions to meet the requirements of low resistance measurement applications.
Various Drive Modes (T3MIL50X only)
T3MIL50X provides a Dry circuit and various drive modes (DC+, DC-, Pulsed, PWM) for measurement applications on different materials.
The pulsed current output mode is suitable for interacting conductors of different materials to reduce the influence of thermal EMF on the measurement. Thermal EMF is caused by electric potential difference generated from other conductors acting on different temperatures while conducting low resistance measurements.
The DC+ and DC- output modes are best for measuring inductive components.
The PWM output mode is suitable for measuring temperature-sensitive materials to avoid any resistance variation caused by the current measurement applied for an extended period.
Dry circuit testing detects contaminants and oxides on mating contact surfaces. A dry circuit test is performed with environmental stress tests to create contamination or metal oxides on connector contact surfaces. Excessive current through the contacts during testing can cause a physical change in the contact area on a microscopic level. Wind can cause heating, which can soften or melt the contact points and surrounding area. The contact area enlarges, resulting in a reduction in resistance. To avoid “wiping away the contaminates, a dry circuit method is used for testing. A dry circuit is one in which the voltage and current are limited to levels that can’t cause changes in the physical and electrical condition of the contact junction. Generally, the open-circuit voltage is 20 mV or less, and the short circuit current is 100 mA or less. The Dry circuit measurement can also be made in DC+, DC-, and Pulsed modes.
Communication Interfaces
T3MIL series provides a D-sub-25-pin combined interface to control the device for various functionalities such as Handler, Scan, and EXT I/O. The handler function can connect the device to a sorting machine in a production environment. Scan and EXT I/O are helpful when connecting to an external switch or for external trigger control. T3MIL series also offers remote control and data retrieval through various interfaces such as RS 232C and USB.

1. 3.5” Large TFT LCD provides clear visibility of setting parameters and measurement results
2. Independent functional keys and direction keys provide intuitive and fast operation
3. GND/Guard terminals are ideal for grounding to eliminate measurement noise
4. Reading display resolution will not be affected by speed selections
5. Four wire measurement terminals
6. RS-232C Port
7. Handler/Scan/EXT I/O Combined Port
8. General power input AC 100~240 V
9. Temperature probe port
10. USB Port
FASTER MEASUREMENT WITHOUT SACRIFICING RESOLUTION
T3MIL series offers Fast (60 readings per second) and Slow (10 readings per second) measurement speeds.
The measurement speed does not affect the measurement accuracy. The number of digits displayed remains the same irrespective of the measurement speed. The user can measure in Fast mode without losing accuracy.


VARIOUS DRIVE MODES (T3MIL50X Only)
T3MIL50X provides various current output drive modes to satisfy diversified and accurate low resistance measurement applications. The pulsed current output mode is suitable for interacting conductors of different materials to reduce the influence of thermal EMF on the measurement. Thermal EMF is caused by electric potential difference generated from other conductors acting on different temperatures while conducting low resistance measurements. The DC+ and DC- output modes are best for the measurement requirements of inductive components.
DRY CIRCUIT TEST (T3MIL50X only)
Dry circuit testing detects contaminants and oxides on mating contact surfaces. A dry circuit test is performed with environmental stress tests to create contamination or metal oxides on connector contact surfaces. Based upon MIL-STD-1344 method 3002-1 low signal level contact resistance, tests must be applied under the maximum open-circuit voltage of 20 mV (or lower) and short circuit current of 100 mA (or lower) to avoid overvoltage for both ends of components. The overvoltage will damage the oxide coating and the thin contact surface layer. As a result, losing the validity of the measurement. T3MIL50X provides three levels (500 mΩ: 100 mA / 5Ω: 10 mA / 50 Ω: 1 mA) to limit open-circuit voltage at 20 mV to execute Dry circuit tests.


STANDARD INTERFACE FOR CONTROL AND COMMUNICATIONS
T3MIL series provides a D-sub-25-pin combined interface to control the device for various functionalities such as Handler, Scan, and EXT I/O. The handler function can connect the device to a sorting machine in a production environment. Scan and EXT I/O are helpful when connecting to an external switch or for external trigger control. T3MIL series also offers remote control and data retrieval through various interfaces such as RS 232C and USB.
Micro / Milli / Meg Ohmmeters/Milli-Ohmmeter Template | |
|---|---|
| Style (Milli-Ohmmeter) | Bench |
| Line Power or Battery power | Line Power |
| Minimum Resistance | 5 m Ohms (0.005 Ohms) |
| Maximum Resistance | 5 M Ohms (5000000 Ohms) |
| Max Resolution (Ohms) | 0.1 m Ohms (0.0001 Ohms) |
| Maximum Current | 1 uA (0.000001 A) |
| Minimum Current | 1 A (1000000 uA) |
Product General Attributes | |
| Unique Features | Drive modes: DC+, Standby |
| Warranty | 3 YEARS |
| Interfaces I/O | Other, RS-232, USB |
| Product Weight | 3 KILOS (6.61 LBS) |
| Product Height | 102 MM (4.02 IN) |
| Product Length | 283 MM (11.14 IN) |
| Product Width | 223 MM (8.78 IN) |
| Shipping Weight | 6.60 LBS |
| Country of Origin | China |
| Shipping Height | 4 IN |
| Shipping Length | 11 IN |
| Shipping Width | 9 IN |


Reviews
There are no reviews yet.