Description
FLIR DM66 True RMS Multimeter with LoZ, 600V

- Safely check voltage with non-contact voltage detection
- Measure both AC/ DC voltage and current (A, mA, μA)
- Diagnose faults with broad DMM test functions including variable-frequency drive (VFD) mode and voltage range up to 600V
The DM62 and DM66 digital multimeters combine a rich feature set, precise measurements, and quality construction into tools of exceptional value. The meters are easy to use and built to last, offering long term stability for everyday use. The DM62 offers the accuracy and range of measurement options you need, whether you’re a professional or just need the right tool for DIY.
The DM66 has all the great features of the DM62 plus the added benefit of low impedance (LoZ) mode to prevent ghost voltage from delivering false readings. It measures frequency, diode, capacitance, and temperature, for a comprehensive feature set ideal for commercial electricians, automation field service, or electronics repair technicians.
Multimeters Template | |
|---|---|
| Style | Hand-Held |
| Measures AC V | Yes |
| Measures DC V | Yes |
| Measures AC A | Yes |
| Measures DC A | Yes |
| True RMS | Yes |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Maximum Current AC | 10 A |
| Maximum Current DC | 10 A |
| # Digit Display | 3.5 |
| Backlight | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Temperature | Yes |
| Diode Testing | Yes |
| CAT Rating | III |
| CAT Voltage | 600 V CAT Voltage CAT IV-300V, CAT III-600V |
| Peak Hold | Yes |
| Data Hold | Yes |
| Low-Pass Filter | Yes |
Product General Attributes | |
| Unique Features | TRMS Digital Multimeter with Non-Contact Voltage |
| Warranty Details | Limited lifetime warranty |
| IP Rating | IP40 |
| Product Weight | 11.8 OUNCES (0.738 LBS) |
| Product Height | 2 IN |
| Product Length | 6.3 IN |
| Product Width | 3.2 IN |
| Battery Type | AAA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered Power Supply Voltage 2 AAA batteries |
| Country of Origin | Taiwan |


Reviews
There are no reviews yet.