Description

Hioki DT4261 Solar KIT
- Solar Installation Inspection Kit
- On-site maintenance multi-functional meter with DC high voltage mode (DT4261)
- Safe inspection of solar installations with DC high voltage probe (P2000)
- Wireless communication for convenient transfer of data for fast report creation (Z3210)
- Safely measure solar installations like the mega-solar without interrupting the grid
DT4261 with Wireless Adapter and P2000 High Voltage Probe
The Hioki DT4261 Solar KIT is a solar installation measurement kit including a multimeter with a wireless adapter (DT4261-90) and a DC high voltage probe (P2000).
Hioki DT4261-90 – Digital Multimeter with Wireless Adapter – Please click here for information
Hioki P2000 DC High Voltage Probe
The voltage of the solar installations (also known as photovoltaic or PV installations) increases to reduce cost and improve the efficiency of solar equipment. As a result, it is important to select measuring instruments that support higher voltage measurement to protect the safety of inspection workers. The P2000 enables high voltage measurement up to CAT III 2000 V by simply connecting to a compatible Hioki clamp meter or digital multimeter (DMM). When it is connected to an instrument’s input terminals, the voltage of the object under measurement is reduced prior to input, allowing safe measurement of voltages of up to 2000 V DC in equipment such as solar panels.
Please click here for P2000 Specifications
Multimeters Template | |
|---|---|
| Style | Hand-Held |
| Measures AC V | Yes |
| Measures DC V | Yes |
| Measures AC A | Yes |
| Measures DC A | Yes |
| True RMS | No |
| Maximum Voltage AC | 1000 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Maximum Current AC | 10 A |
| Minimum Current AC | 10 mA |
| Minimum Current DC | 60 mA |
| Basic Accuracy V DC | +/-.15% |
| # Digit Display | 4 |
| Backlight | Yes |
| Manual/Autoranging | Both |
| Resistance | Yes |
| Frequency | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Temperature | No |
| Diode Testing | Yes |
| CAT Rating | III |
| CAT Voltage | 1,000 V |
| Peak Hold | Yes |
| Overload Protector | Yes |
| Data Hold | Yes |
| Low-Pass Filter | Yes |







Reviews
There are no reviews yet.