Description
9 Function Mini MultiMeter + Non-Contact Voltage Detector
The Extech EX310 is a manual-ranging DMM with NCV detector and battery test function. Featuring an extra-large 2,000-count display, the EX310 enables users to quickly and conveniently check for voltage prior to attaching the multimeter’s test leads to the device under test. It offers 9 total functions, including AC/DC voltage to 600 volts, AC/DC current to 10 amps, resistance, diode testing and continuity testing. Plus, the battery test function lets users quickly check the condition of 1.5-volt and 9-volt batteries.
Features Overview
Easy to use, small and compact for convenient handling, the EX310 features an impact-resistant rubber holster for an excellent grip and protection from other gear while stored in your toolbox. When placed near AC voltage such as a live wire, outlet or switch, the device signals that voltage is detected via a red LED indicator and audible beeper. This compact meter’s 0.5 percent basic accuracy is comparable to higher-end meters.
Other Functions
The large 1-inch digits offer easy readability even at a glance. Powered by two AAA batteries, the device also has a low battery indicator. The EX310 measures 5.7 x 2.9 x 1.6 inches (HxWxD), and it weighs 9 ounces. It’s backed by a one-year limited warranty.
Automotive/Marine Applications
Installing auxiliary lights, stereos, alarms and remote starters.
Residential Applications
Installing lights, switches, outlets, and thermostats; HVAC troubleshooting; A/V projects
Multimeters Template | |
|---|---|
| Style | Hand-Held |
| Measures AC V | Yes |
| Measures DC V | Yes |
| Measures AC A | Yes |
| Measures DC A | Yes |
| True RMS | No |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Resolution AC Volts | 0.1 V (100 mV) |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Resolution DC Volts | 0.1 mV |
| Maximum Current AC | 10 A |
| Minimum Current AC | 0.1 mA |
| Resolution AC Current | 0.1 mA |
| Maximum Current DC | 10 A |
| Minimum Current DC | 0.1 mA |
| Resolution DC Current | 0.1 mA |
| Basic Accuracy V DC | 0.5% |
| Counts | 2000 . |
| Backlight | No |
| Manual/Autoranging | Manual |
| Decibels | No |
| Resistance | Yes |
| Frequency | No |
| Capacitance | No |
| Temperature | No |
| Diode Testing | Yes |
| CAT Rating | III CAT Rating attribute_type should be multi_select |
| CAT Voltage | 600 V |
| Intrinsically Safe | No |
| Peak Hold | No |
| Overload Protector | Yes |
| Kelvin 4-Wire Measurement Capability | No |
| Wireless Display | No |
| Data Hold | No |
| Low-Pass Filter | No |
Product General Attributes | |
| Unique Features | Built-in Non-contact AC Voltage Detector with Red LED Indicator and Audible Beeper, Low Battery Indicator, Large 1” Digits Make it Easy to Read. 1.5V and 9V Battery Test. |
| Warranty | 1 YEARS Warranty Value not available |
| Warranty Details | 1 Year Warranty Warranty Details Value not available |
| Safety Approval | CE, UL |
| Product Weight | 9 OUNCES (0.562 LBS) |
| Product Height | 1.6 IN |
| Product Length | 5.7 IN |
| Product Width | 2.9 IN |
| Shipping Weight | 1.1 LBS Shipping Weight Value not available |
| Data Logging | No |
| HTS/Schedule B Number | 9030310000 HTS/Schedule B Number Value not available |
| ECCN Number | EAR99 ECCN Number Value not available |
| Calibration Included | Factory Calibration |
| Battery Type | 9v |
| Power Supply Voltage | Battery Powered Power Supply Voltage Battery Operated Device |
| Country of Origin | China Country of Origin Value not available |
| Shipping Height | 2.8 IN Shipping Height Value not available |
| UPC | 793950393109 UPC Value not available |
| Shipping Length | 10.7 IN Shipping Length Value not available |
| Shipping Width | 6.3 IN Shipping Width Value not available |




Reviews
There are no reviews yet.