Description

Extech EX350
- Display counts: 4000
- Basic DCV Accuracy: ±0.5%
- NCV Detector: Yes
- Diode Test: 3.2V
- Continuity: Audible
- Frequency: 0.001Hz to 10MHz
11 Function True RMS Multimeter + NCV
Professional DMM with Non-Contact Voltage Detector, Low Impedance and Low Pass Filter
The EX350 is a professional DMM loaded with advanced features and functions. Low Impedance (LoZ) mode eliminates false readings caused by ghost voltages. Low Pass Filter (LPF)attenuates high frequencies to reduce noise for accurate readings. True RMS provides accurate readings when measuring distorted or noisy waveforms. Built-in Non-Contact AC Voltage Detector quickly checks for the presence of AC Voltage before testing. Features a 4000 count LCD display, data hold, min-max, relative mode, capacitance zero, auto power off, continuity and diode test. This meter will measure AC/DC voltage to 600 V and AC/DC current to 10 amps. Complete with test leads, manual and two AA batteries.
Multimeters Template | |
|---|---|
| Style | Hand-Held |
| Measures AC V | Yes |
| Measures DC V | Yes |
| Measures AC A | Yes |
| Measures DC A | Yes |
| True RMS | Yes |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Maximum Current AC | 10 A |
| Minimum Current AC | 0.1 uA (0.00010 mA) |
| Maximum Current DC | 10 A |
| Minimum Current DC | 0.1 uA (0.00010 mA) |
| Basic Accuracy V DC | ±0.5% |
| Counts | 4000 . |
| Backlight | Yes |
| Manual/Autoranging | Both |
| Resistance | Yes |
| Frequency | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Temperature | No |
| Diode Testing | Yes |
| CAT Rating | III |
| CAT Voltage | 600 V |
| Data Hold | Yes |
| Low-Pass Filter | Yes |
| Duty Cycle % | 0.1 to 99.9% |
Product General Attributes | |
| Unique Features | •LoZ prevents false readings caused by ghost voltages •Built-in Non-contact AC Voltage Detector (NCV) with LED indicator •Min/Max/Max-Min captures highest and lowest readings and the difference between them •Auto Power Off conserves battery life •Complete with test leads and two AA batteries |
| Warranty | 3 YEARS |
| Safety Approval | CE, UL Safety Approval cULus |
| Product Weight | 370 GRAMS (0.816 LBS) |
| Product Height | 3.4 IN |
| Product Width | 7.1 IN |
| Battery Type | AA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | China |
| UPC | 793950393505 |
| Other Information | Depth: 2.2 in |










Reviews
There are no reviews yet.