Description

Instek GDM-531
- 6000 counts
- Manual ranging
- Display backlight/auto power off
- Capacitance measurement
- Non-contact voltage (NCV) detection
Handheld Digital Multimeter
The Instek GDM-531 is a 6000-count, palm-sized multimeter with a 600V CAT III rating. The GDM-531 is designed with a high voltage warning and over-range alarm, making it great for a wide range of measurement needs.
Features include:
- Pass 2-meter drop test
- Large LCD screen with 6000 counts display, RMS measurement, fast ADC digital converter (3 times/s)
- Overload protection with alert
- Extensive range for capacitance measurement with short response time. For example, when measuring ≤10mF, response time is ≤6s
- Supports NCV and battery measurement
- Support up to 600V/10A AC/DC current and voltage measurement
- Backlight installed for dim occasions.
- Energy saving
Several versions available
There are several models in the GDM-500 series. Please click here for an overview of meters in the series and a breakdown of the main features and differences in each.
Multimeters Template | |
|---|---|
| Style | Hand-Held |
| Measures AC V | Yes |
| Measures DC V | Yes |
| Measures AC A | No |
| Measures DC A | Yes |
| True RMS | No |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Resolution AC Volts | 0.1 V (100 mV) |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Resolution DC Volts | 0.1 mV |
| Maximum Current DC | 10 A |
| Resolution DC Current | 0.1 uA (0.00010 mA) |
| Basic Accuracy V DC | 0.7 |
| Counts | 6000 . |
| Backlight | Yes |
| Manual/Autoranging | Manual |
| Decibels | No |
| Resistance | Yes |
| Frequency | No |
| Capacitance | Yes |
| Temperature | No |
| Diode Testing | Yes |
| CAT Rating | III |
| CAT Voltage | 600 V |
| Intrinsically Safe | No |
| Peak Hold | No |
| Overload Protector | Yes |
| Kelvin 4-Wire Measurement Capability | No |
| Wireless Display | No |
| Data Hold | Yes |
| Low-Pass Filter | No |
Product General Attributes | |
| Warranty | 1 YEARS |
| Safety Approval | CE |
| Product Weight | 225 GRAMS (0.496 LBS) |
| Product Height | 155 MM (6.10 IN) |
| Product Length | 49 MM (1.93 IN) |
| Product Width | 76.5 MM (3.01 IN) |
| Battery Type | AAA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | China |


Reviews
There are no reviews yet.