Description

Fluke 1736/FPC
- Package includes 1736 power quality logger and 1-year Fluke premium care standard plan
- 3-Phase Energy Logger EU/US Version
- Key measurements: Automatically capture and log voltage, current, power, harmonics and associated power quality values.
- Convenient instrument powering: Power instrument directly from the measured circuit.
- Highest safety rating in the industry: 600 V CAT IV/1000 V CAT III rated for use at the service entrance and downstream.
1736 Portable Power Quality Logger with 1-Year Premium Care Standard Plan
The Fluke 1736 Three-Phase Power Logger is designed to give users the information they need to make crucial power quality and energy decisions as efficiently and quickly as possible. Fluke has paired the 1736 with its Fluke Connect® mobile app and desktop software to give users immediate access to critical information anywhere. Out of the box, the 1736 is capable of automatically capturing and storing more than 500 PQ parameters.
Access and share data remotely with your team via the Fluke Connect® app so you can maintain safer working distances and make critical decisions in real-time, reducing the need for protective equipment, site visits and check-ins. Quickly and easily chart and graph measurements with the included Fluke Energy Analyze Plus software package.
The Fluke 1736 and 1738 Three-Phase Power Loggers built with Fluke Connect® mobile app and desktop software compatibility give you the data you need to make critical power quality and energy decisions in real-time. The ideal test tools for conducting energy studies and basic power quality logging, the 1736 and 1738 automatically capture and log over 500 power quality parameters so you have more visibility into the data you need to optimize system reliability and savings. With the Fluke 1738 Advanced Power Logger you can perform advanced analysis with an enhanced Power Quality Health Summary (EN50160) function that provides you with fast insight into overall electrical system health. The Power Quality Health Summary is an evaluation of the logged data based on detailed power quality measurements and includes viewable event waveform captures so you have even more visibility into the data you need to optimize system reliability and savings.
An optimized user interface, flexible current probes, and an intelligent measurement verification function that allows you to reduce measurement errors by digitally verifying and correcting common connection errors makes setup easier than ever and reduces measurement uncertainty. Access and share data remotely with your team via the Fluke Connect app so you can maintain safer working distances and make critical decisions in real-time, reducing the need for protective equipment, site visits and check-ins. You can also quickly and easily chart and graph measurements to help identify issues and create detailed reports with the included Fluke Energy Analyze Plus software package. Optionally, you can create IEEE519 Reports giving you more insight into harmonic levels, voltage and current distortion, and load current (license required).
Easy to Use
The four current probes are connected separately; the instrument automatically detects and scales the probes. The thin current probes are designed to easily get through tight conductor spacing and are easily set to 150 or 1500 A for high accuracy in nearly any application. An innovative tangle-free flat voltage lead makes connection simple and reliable and the instrument’s intelligent ‘Verify Connection’ feature automatically checks to make sure the instrument is connected correctly and can digitally correct common connection issues without having to disconnect measurement leads.
The detachable power supply can be conveniently and safely powered directly from the measured circuit—no more searching for power outlets or having to run multiple extension cords to the logging location.


Analysis and Reporting
Capturing logged data is just one part of the task. Once you have the data, you need to create useful information and reports that can be easily shared and understood by your organization or customers. Fluke Energy Analyze Plus software makes that task as simple as possible. With powerful analysis tools and the ability to create customized reports in minutes you’ll be able to communicate your findings and quickly solve problems so you can optimize system reliability and savings.
Log the Most Common Parameters
Designed to measure the most critical three phase power parameters, the 1736 and 1738 can simultaneously log rms voltage, rms current, voltage and current events, voltage and current THD, voltage and current harmonics up to the 50th harmonic, active power, reactive power, power factor, active energy, reactive energy, and more. With enough memory for more than a year of data logging, the 1736 and 1738 can uncover intermittent or hard-to-find issues that might otherwise have been missed.

Fluke Premium Care Plan
Reduce unplanned expenses and get the most out of your tools
When you invest in the best equipment in the industry, you want your money to go as far as possible. Fluke Premium Care support plans provide coverage above and beyond your tool’s original product warranty, so you don’t need to worry about unexpected downtime caused by damaged test equipment, accessories, or tools in need of calibration or repair.
Fluke Premium Care support is available in both a Standard and Gold level with one-year or three-year plan options so you can choose the plan that is right for you.
Damage and repair
Unexpected repairs can be expensive. Rest easy knowing that your product is covered in the event it gets damaged. No-hassle, no-charge repair, including labor, parts and priority next-on-bench services and shipping.
Traceable calibration or preventive maintenance and performance check
Don’t risk rejection of results by using an out-of-date tester. Fluke Premium Care support plans include one annual calibration and performance check per year, free of charge, at any of our Authorized Fluke Service Centers.
Priority technical support
Fluke Premium Care customers are provided with direct, priority phone numbers to our world-class Technical Assistance Centers (TAC) so your technicians can call us from your job site.
Accessories*
Accessories that originally shipped with your unit and have been qualified as defective by our technicians will be replaced, free of charge, during the term of your agreement.
Covered accessories include:
- Battery
- Power adapter
- Probes
- Cables
*some limitations, see Terms and Conditions
| Benefit | Standard warranty | Premium Care-Standard | Premium Care-Gold |
| Repair manufacturing defects | Yes | Yes | Yes |
| Annual calibration or performance test | No | Yes | Yes |
| Accident damage and repair | No | Yes | Yes |
| Expedited calibration and repair | No | Yes | Yes |
| Expedited freight | No | Yes | Yes |
| Replacement of damaged accessories | No | Yes | Yes |
| Software updates | No | Yes | Yes |
| Priority tech support | No | Yes | Yes |
| Loaner equipment | No | No | Yes |
Power Measurement/Power Loggers Template | |
|---|---|
| Input(power loggers) | Single Phase, Three Phase |
| Type(Power loggers) | Digital, Portable Hand Held |
| Maximum Current AC | 1500 A |
| Maximum Voltage AC | 1000 V |
| True RMS | Yes |
| Power Quality | Yes |
| Current Input Channels | 4 |
| Voltage Input Channels | 4 |
| Measurement Frequency | 50 Hz, 60 Hz |
| Display (Energy Management) | Digital, Graphical |
| Transient Capture | No |
| Displays Waveform | Yes |
| Energy | Yes |
| Phasor Diagrams | No |
| Power Factor (Power Quality) | Yes |
| Harmonics | Yes |
| Total Harmonic Distortion | Yes |
| Current Clamps Included | Yes |
| Blue Tooth Compatable | Yes |
| CAT Rating | IV |
| CAT Voltage Rating (V) | 600V |
Product General Attributes | |
| Warranty | 2 YEARS |
| Interfaces I/O | Bluetooth, Wifi, USB |
| Storage | Internal Memory |
| IP Rating | IP50 |
| Product Weight | 3 LBS |
| Product Height | 9.75 IN |
| Product Length | 15.50 IN |
| Product Width | 11.50 IN |
| Shipping Weight | 10.00 LBS |
| Data Logging | Yes |
| Calibration Included | |
| Battery Type | Li-ion |
| Power Supply Voltage | 120V/220V Universal, Battery Powered |
| Shipping Height | 9.00 IN |
| Shipping Length | 16.00 IN |
| Shipping Width | 12.00 IN |










Reviews
There are no reviews yet.