Description

AEMC PEL 105
- PEL Control Panel Update (Version 2.8.15349): Perform NEC 220.87 compliant 30-day load studies
- Provides all the necessary functions for power and energy data logging for 50Hz, 60Hz, 400Hz and DC distribution systems
- Includes DataView ® software for configuring, real-time display, analysis and report generation
- Simple to use, single, dual (split-phase) and three-phase (Y, ∆) power & energy loggers
Waterproof Power and Energy Logger w/o Probes
AEMC’s Model PEL 105 is a simple-to-use, power and energy data logger that monitors both traditional and renewable energy sources. It monitors and records power, energy, cost and harmonics locally or from anywhere in the world. The PEL 105 is built into a waterproof case with an IP67 rating designed for outdoor use and is ideal for pole mounting. This product is perfect for electricians, engineers and contractors doing work in the areas of building and system monitoring and upgrades, including compliance to article 220.87 of the NEC, as well as overall energy audits and incoming power monitoring. It is available with an Android™ App to configure, view and capture data wirelessly. Bluetooth and Wi-Fi wireless communication provide the operator with the ability to work from a safe distance away from dangerous voltages and currents without the need to wear PPE gear.
The PEL 105 has the ability to be configured directly from the front panel, DataView® control panel or the Android™ App.
Features
- Satisfies the monitoring requirements of NEC Code 220.87
- PEL 105 can be configured from front panel, DataView ® control panel or the FREE Android™ application
- Supports AC/DC Current Probe Model J93 for measuring current up to 5000A DC & 3500A AC
- Provides all the necessary functions for power and energy data logging for 50Hz, 60Hz, 400Hz and DC distribution systems
- Automatic recognition of the connected current sensors/probes up to 10,000A AC (sensor dependent)
- Minimal programming required
- Includes DataView ® software for configuring, real-time display, analysis and report generation
PEL Control Panel Update (Version 2.8.15349)
NEC 220 Article 220.87 30-Day Load Study Report Template
- A new reporting template for load studies simplifies report creation for the PEL series of instruments. Once a recording is completed and added as a session to the Control Panel, a DataView report can be created using the NEC 220.87 30-Day Load Study template. This report will populate peak power in kW and the max demand of the feeder or service as required by article 220.87.
Additional Features:
- Support for Cloud services like OneDrive, Google Drive and DropBox for the DataView documents folder
- New screen to the installer process that shows how much hard drive space is available and how much it will take to install application
- Ability to select the path to Download folder to store reports where you want on your PC
- See Model L452 data in the Workstation Instrument Panel view
- DataViewSync facilitates communication between the instrument and your computer to easily use DataView to configure, analyze, and generate reports; It also automates the selection of the server address and port
- Bug Fixes: Refer to DataView Release notes and PEL Release notes for a full list of bug fixes included in this release
Export User Selectable 1 Sec or 200mS Data:
Ability to create DataView ® reports from 1 sec or 200mS data, as well as aggregate data
Phasor Diagram Screen:
Shows actual and reference diagrams and indicates whether voltage, current and/or power phase orientations are as expected
Power Measurement/Power Loggers Template | |
|---|---|
| Input(power loggers) | Single Phase, Three Phase |
| Type(Power loggers) | Digital, Portable Hand Held |
| Maximum Voltage AC | 1000 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| True RMS | Yes |
| Power Quality | No |
| Current Input Channels | 1, 2, 3, 4 |
| Voltage Input Channels | 1, 2, 3, 4 |
| Measurement Frequency | 40 Hz, 400 Hz, 50 Hz, 60 Hz |
| Display (Energy Management) | Digital, Graphical |
| Transient Capture | No |
| Displays Waveform | No |
| Energy | Yes |
| Phasor Diagrams | Yes |
| Power Factor (Power Quality) | Yes |
| Harmonics | Yes |
| Total Harmonic Distortion | Yes |
| Current Clamps Included | No |
| Blue Tooth Compatable | Yes |
| CAT Rating | IV |
| CAT Voltage Rating (V) | 1000V, 600V |
Product General Attributes | |
| Unique Features | USB,LAN and Class 1 Bluetooth Removable SD card with provided reader IP67 with cover closed Pole-mountable (with 2137.82) |
| Warranty | 1 YEARS |
| Safety Approval | CE, ETL, UL |
| Interfaces I/O | Bluetooth, LAN / Ethernet, Wifi, USB |
| Storage | SD Card |
| IP Rating | IP67 |
| Product Weight | 4.2 LBS |
| Product Height | 10.08 IN |
| Product Length | 4.92 IN |
| Product Width | 1.46 IN |
| Shipping Weight | 26.00 LBS |
| Data Logging | Yes |
| HTS/Schedule B Number | 9030390100 |
| Calibration Included | |
| Battery Type | NimH |
| Power Supply Voltage | 120V/220V Universal Power Supply Voltage Can also be powered by measured phase |
| Country of Origin | France |
| Shipping Height | 16 IN |
| Shipping Length | 14 IN |
| Shipping Width | 8 IN |







Reviews
There are no reviews yet.