Description

Drucker 614B
- Max RPM: 3,250 RPM
- Max RCF: 1,100 xg
- Fixed angle separations for up to six (6) tubes
- Rotor and Tube Holders Included
- Designed, built, and supported in the USA
Fixed Angle Single-Speed Centrifuge (115 V – 60 Hz)
The Model 614B centrifuge provides runtime flexibility and fixed angle processing at an affordable price. With a single g-force setting of 1,100 xg and an adjustable mechanical timer from 1 to 30 minutes, there is no need to select from a variety of complicated options. The 614B provides error-free chemistry and cog spins, every time.
This unit is ideal for doctor’s offices, small clinics, laboratories, and anywhere specimens are analyzed on site. Rotor and tube holders included.

Centrifuges | |
|---|---|
| Style (Life Science) | Analog |
| Max RPM (Life Science) | 3250 RPM |
| Voltage (Life Science) | 100-120 VAC Only |
| MAX RCF (Centrifuges) | 1100 g |
| Special Features (Centrifuges) | Timer |
| Capacity Included (Life Sciences) | 90 ml |
Product General Attributes | |
| Warranty | 2 YEARS |
| Warranty Details | Drucker Diagnostics warranties that this centrifuge is free from defects in workmanship and parts for 2 years. |
| Safety Approval | MET, RoHS |
| Product Weight | 11 LBS |
| Product Height | 8.75 IN |
| Product Length | 14 IN |
| Product Width | 11.75 IN |
| Power Supply Voltage | 115V |
| Country of Origin | United States |



Reviews
There are no reviews yet.