Description
Thermo Scientific 75002401 – Pico 17 Microcentrifuge with Dual Row 18 x 2.0/0.5mL Rotor w/ Screw-on Lid
- Compact Microcentrifuge with Quiet Performance
- Choose from 7 rotors
- Ergonomic one-click rotor opening and closing
- Max. RCF: 17,000 xg
Ideal for everyday laboratory use, Thermo Scientific Pico 17 microcentrifuges provide outstanding processing power, unique safety features and a broad array of microcentrifuge rotors and accessories for microcentrifuge tube processing.
Support your micro-volume separation needs with:
- Performance up to 17,000 x g with fast acceleration and deceleration.
- Choose from 7 optional microcentrifuge rotors to find the ideal fit for your application:
- Outstanding corrosion resistance with lightweight engineered polymer rotors.
- Standard rotor runs 24 microcentrifuge tubes in a single row, from 1.5 to 2.0 mL tubes to mini-preps and spin columns.
- Ergonomic one-click rotor opening and closing, as well as transparent design for added safety and convenience with Thermo Scientific ClickSeal biocontainment lids.
- Eliminate the need for adapters with a unique dual-row rotor.
- Simplify operation with intuitive controls, easy-to-read displays and fast one-click centrifuge lid closure.
- Sleek, lightweight, space-saving design.
- Durable and easy to clean and maintain.
- Quiet performance promotes a safe, stress-free environment.
- Conforms to the latest clinical and safety standards, including 98/79/EC In Vitro Diagnostic Directive.
Centrifuges | |
|---|---|
| Style (Life Science) | Digital |
| Max RPM (Life Science) | 13300 RPM |
| Voltage (Life Science) | 100-120 VAC Only |
| MAX RCF (Centrifuges) | 17000 g |
| Special Features (Centrifuges) | Clinical, Rotor for Hematocrit Available, Rotor for PCR available, Timer |
| Capacity Included (Life Sciences) | 0.2 ml, 0.5 ml, 2 ml |
| Capacity Optional (Life Sciences) | 1.5 ml |
Product General Attributes | |
| Warranty | 2 YEARS |
| Safety Approval | CE, CSA |
| Shipping Weight | 30 LBS |



Reviews
There are no reviews yet.