Description
Thermo Scientific 75002426 – Fresco 21 Centrifuge, Refrigerated, 120V 60Hz

Fresco 21 Centrifuge
- Perform routine separations with our standard microcentrifuges
- Fast acceleration and deceleration, and outstanding corrosion resistance with lightweight engineered polymer rotors
- Maximize your micro-volume separation capabilities with the 10 x 5 mL rotor with ClickSeal biocontainment lid
- Spin 24 x 2 mL at up to 21,100 x g
Save time with the fast sample processing of Thermo Scientific Fresco 21 microcentrifuges, providing productivity, versatility, safety, and convenience in a compact, easy-to-use lab instrument. Lightweight microcentrifuge rotors are designed to provide acceleration up to 21,100xg in as little as 12 seconds. Refrigeration offers cooling from room temperature to set temperature in just 9 minutes.
Centrifuges | |
|---|---|
| Style (Life Science) | Digital |
| Max RPM (Life Science) | 14800 RPM |
| Voltage (Life Science) | 100-120 VAC Only |
| MAX RCF (Centrifuges) | 21100 g |
| Special Features (Centrifuges) | Clinical, Refrigerated, Rotor for Hematocrit Available, Rotor for PCR available, Timer |
| Capacity Included (Life Sciences) | 0.2 ml, 1.5 ml, 2 ml |
| Capacity Optional (Life Sciences) | 0.5 ml |
Product General Attributes | |
| Warranty | 2 YEARS |
| Safety Approval | CE, CSA |
| Shipping Weight | 73 LBS |



Reviews
There are no reviews yet.