Description
Scilogex 911215419999 D2012 Personal Mini-Centrifuge

High Speed Personal Micro-Centrifuge
- Max speed: 15000rpm(500-15000rpm), increment: 100rpm
- Speed accuracy: ±20rpm
- Brushless motor drive, maintenance free
- LCD display
- Compact design
The SCILOGEX SCI12 Personal Micro-Centrifuge is a compact and powerful high-speed centrifuge used in physical and chemistry analysis, biochemistry, cellular and molecular biology, clinical Labs and blood donation centers, and is ideal for high-end research applications.
- Sedimentation of cells and viruses
- Separation of sub-cellular organelles
- Isolation of macromolecules such as DNA, RNA, proteins or lipids

Centrifuges | |
|---|---|
| Style (Life Science) | Digital |
| Max RPM (Life Science) | 15000 RPM |
| Voltage (Life Science) | 100-240 VAC |
| MAX RCF (Centrifuges) | 15100 g |
| Special Features (Centrifuges) | Timer |
| Capacity Included (Life Sciences) | 2 ml |
| Capacity Optional (Life Sciences) | 0.2 ml, 0.5 ml |
Product General Attributes | |
| Warranty | 2 YEARS |
| Product Weight | 13.2 LBS |
| Product Height | 14.00 IN |
| Product Length | 21.00 IN |
| Product Width | 18.00 IN |
| HTS/Schedule B Number | 8421.19.0000 |
| Country of Origin | China |
| Shipping Height | 14.00 IN |
| Shipping Length | 21.00 IN |
| Shipping Width | 18.00 IN |


Reviews
There are no reviews yet.