Description

Thermo Scientific TSV72RSGA
- Capacity: 72 cu-ft / 2038 L
- Gray exterior, triple glass doors
- Temperature range: 2°C to 10°C
- Temperature setpoint: 5°C, setpoint range: 4° C to 5.5° C
- Refrigerant: R290
General Purpose Laboratory Refrigerator, 22 cu-ft/2039 Liters, Gray Exterior, 115V/60Hz
The Thermo Scientific TSV72RPGA is a 72 cu-ft general purpose laboratory refrigerator with triple glass doors and a gray exterior. The twelve adjustable wire shelves have a capacity of 100 lbs. (45 kg) per shelf. Features include alarms for temperature, door ajar, and power failure, remote alarm contacts, a rear access port, and keyed door lock.
Refrigeration Configuration
| Refrigeration System: | vapor compression |
| Compressor / Number: | single speed hermetic compressor / 1 |
| Condenser Type / Number: | finned tube and forced convection cooled / 1 |
| Expansion Device: | capillary tube |
| Evaporator Type: | forced air evaporator coil |
| Defrost Method: | adaptive defrost |
| Refrigerant Charge / Flammability: | 100 grams / flammable, R290 |
Controller/Electrical System Configuration and Features
| Controller Type: | digital controller |
| Controller Level: | eye level |
| Key Switch: | yes |
| Compressor Safeguard: | overload protector |
| Control Sensor: | NTC probe |
| Remote Alarm Terminals: | yes |
| Power Failure Alarm: | yes |
Dimensions and Construction
| Interior Dimensions (HxDxW): | 61.75 x 72 x 28.5 in. (1569 x 1829 x 724 mm) |
| Exterior Dimensions (HxDxW): | 81 x 75.7 x 32 in. (2057 x 1924 x 813 mm) |
| Insulation: | polyurethane foam with HFO + water as blowing agent |
| Door Perimeter Heater: | not present |
| Shelves/Capacity: | 12 adjustable wire shelves / max. cap. per shelf: 100 lbs. |
| All-Direction Casters: | 4 leveling feet |
| Ship Weight: | approximately 730 lbs. (318 kg) |
| Access Port / Dia: | yes / 1-inch |
Cold Storage | |
|---|---|
| Type (Cold Storage) | Refrigerator, Upright |
| Capacity (Incubator/Oven/Chamber) | 2039 L (2039000 ml) |
| Voltage (Life Science) | 100-120 VAC Only |
| Max Temp (Incubator/Oven/Chamber) | 10 C (50 F) |
| Min Temp (Incubator/Oven/Chamber) | 2 C (35.6 F) |
| Special Cold Storage Functions (incl or optional) | Visibility-Door with window |
Product General Attributes | |
| Shipping Weight | 732 LBS |
| Power Supply Voltage | 115V |
| Shipping Height | 81 IN |
| Shipping Length | 76 IN |
| Shipping Width | 32 IN |


Reviews
There are no reviews yet.