Description
Scilogex 824220019999 MX-RL-E LCD Analog Rotisserie Tube Rotator 100-220V, 50/60Hz, US Plug

- Analog Rotisserie Tube Rotator
- Adjustable speed range of 10 to 80rpm
- Circular rotating action, gives gentle but effective mixing
- Comes with rotisserie and 36ea 1.5ml & 12ea 15/50ml centrifuge tube clamps
The MX-RL-E provides a gentle but effective mixing of biological samples in 1.5ml to 50ml micro tubes, used in a variety of applications including immune precipitations, prevention of blood coagulation, latex diagnostics, etc. Not recommended for extended use in incubators or cold rooms.
Tube Rotators template | |
|---|---|
| Voltage (Life Science) | 100-240 VAC |
| Max RPM (Life Science) | 80 RPM |
| Controls (Life Science) | Analog |
| Timer | No |
| Capacity Included (Life Sciences) | 1.5 ml, 15 ml, 50 ml |
Product General Attributes | |
| Unique Features | USA 120V Plug |
| Warranty | 2 YEARS |
| Safety Approval | CSA, UL |
| Product Weight | 6 LBS |
| Product Height | 8 IN |
| Product Length | 21 IN |
| Product Width | 6 IN |
| Shipping Weight | 10 LBS |
| HTS/Schedule B Number | 8419.89.9585 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Power Supply Voltage | 120V/220V Universal |
| Country of Origin | China |
| Shipping Height | 16.00 IN |
| Shipping Length | 29.00 IN |
| Shipping Width | 13.00 IN |


Reviews
There are no reviews yet.