Description
Instek GSP-9330TG 3.25 GHz Spectrum Analyzer with Tracking Generator
- Built-in Preamplifier, 50dB Attenuator, and Sequence Function
- Frequency Range: 9kHz ~ 3.25GHz
- 0.025ppm Frequency Stability and 1ppm aging Rate
- Sensitivity: -149 dBm/Hz (@PreAmp on)
The brand new GSP-9330, a high test speed spectrum analyzer with 3.25 GHz, provides the fastest 204 μs sweep speed. Users, via high speed sweep time, can easily handle and analyze modulation signals. The keys to handling modulated signals are fast sweep time and signal demodulation functions. In addition to the analog AM/FM demodulation and analysis function, GSP-9330 also provides digital signal ASK/FSK, and 2FSK demodulation and analysis capabilities. Nowadays, issues are very crucial to product’s design processes. Therefore, GSP-9330 has incorporated the EMC pretest solution to facilitate EMC tests. The simple and easy EMC pretest procedures from GSP-9330 can tremendously shorten users’ product launch timeline.
Fast signal sweep
For spectrum analyzer, speed is the most important specification. GSP-9330 provides sweep speed up to 204 s. Users, via high speed sweep time, can identify and analyze various fast or transient signals such as frequency/amplitude modulation signals, Bluetooth frequency hopping signals, tuned oscillator or other interfering signals under ISM Band.
Modulated signal analysis
2FSK modulation, for its features of low design cost and low electricity consumption, is widely used by RF communications applications with low power and low data transmission speed characteristics. Nowadays, 2FSK modulation technology has been applied in various products and systems such as consumer electronics, automotive electronics, RFID, auto reading electricity meter, and industrial control devices, etc. 2FSK signal analysis measures parameters including carrier power, FSK frequency deviation, carrier frequency, and carrier frequency offset. Users can set the criterion in frequency deviation and carrier offset for fast test result determination.
RFID and optical communications systems often use Amplitude Shift Keying (ASK). Applications such as wireless telephone, paging systems, and RFID, etc. utilize Frequency Shift Keying (FSK). ASK/FSK demodulation and analysis measures parameters including AM depth, frequency deviation, carrier power, carrier frequency offset, symbol, and waveform. Users can set AM depth, frequency deviation, carrier power and carrier offset for Pass/Fail testing result. Data message is provided to determined preamble & sync function.
AM/FM Signal Analysis measures parameters including AM depth, frequency deviation, modulation rate, carrier power, carrier frequency offset and SINAD. Users can set the criterion in AM depth, frequency deviation, carrier power and carrier offset for fast test result determination. The GSP-9330 has a convenient AM/FM demodulation function to tune into AM or FM broadcast signals and listen to the demodulated signals.
Spectrum Analyzers/Spectrum Analyzers Template | |
|---|---|
| Bandwidth Range Max | 3.25 GHz |
| Bandwidth Range Min | 9 kHz |
| Noise Floor | -139 dBm (-139 dB) |
| Tracking Generator | Yes |
| Type(Spectrum Analyzers) | Benchtop |
| Channel Power Measurement | Yes |
| Marker Measurement | Yes |
| Preamplifier | Yes |
| AM/FM Demodulation | Yes |
| Power Meter | No |
Product General Attributes | |
| Unique Features | Fast Sweep speed 204us Standard configurations supports: Modulation signal analysis for digital signals 2FSK, FSK, ASK, and analog signals AM, FM. Complete EMC Pretest Solution with: EMI detect mode: Quasi-peak, Average EMI filter (-6dB): 200Hz, 9KHz, 120KHz, 1MHz Dedicated EMC Function key. RBW range 1Hz-1Mhz in 1-3-10 sequence Signal Channel Analysis provides Channel Power, OCBW, ACPR, N-dB Bandwidth, SEM CATV parameter tests focus on CNR, CSO, and CTB parameters Signal Source’s stability characteristics can be tested via Phase Noise and Phase Jitter. Component or System’s linearity can be confirmed by TOI and P1dB Functions. Other measurements included: Harmonic, Frequency counter, Time Domain Power, and Gated Sweep Built in Spectrogram, Topographic and Split-window Display modes. Complementary remote control EMI measurement SW: SpectrumShot |
| Warranty | 2 YEARS |
| Safety Approval | CE |
| Interfaces I/O | GPIB, LAN / Ethernet, RS-232, USB |
| Storage | Internal Memory, USB Flash Drive |
| Product Weight | 9.9 LBS |
| Product Height | 8.3 IN |
| Product Length | 3.9 IN |
| Product Width | 13.8 IN |
| Calibration Included | Factory Calibration |
| Battery Type | Li-ion |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | Taiwan |
| Shipping Height | 9.60 IN |
| Shipping Length | 21.50 IN |
| Shipping Width | 13.50 IN |


Reviews
There are no reviews yet.