Description
SCI (Slaughter) 266 – Ground Bond Tester (60A)

Applications include:
- Appliances
- Industrial equipment
- Medical equipment
- Laboratory equipment
- Water pumps
The SCI (Slaughter) 266 is a ground bond tester with an output rating of 60A.
The 266 features an intuitive interface which allows you to set-up a test in seconds. And with practical security settings, it can easily be deployed in both laboratory and production line environments.
SCI offers two models in its 260 series of ground bond testers, providing the output current you need to satisfy NRTL specifications.
![]() | ![]() | |
| 264 | ● | |
| 266 | ● |
The 266 can also be customized for your specific requirements and application. Three options are available, as can be seen in the chart below. These options can also be found in the accessories section of this page.
| Description | 264 | 266 |
| Rear Outputs | ● | ● |
| USB Port | ● | ● |
| Display Voltage Drop | ● | ● |
Safety Testing / Surge Testing/Ground Bond Testers Template | |
|---|---|
| Test Method (Safety) | IEC 61010-1 |
| Maximum Test Current | 60 A |
| Resolution AC Current | 0.1 A |
| Adjustable Test Current (Ground Bond) | Yes |
| Programmable | No |
| Display Type | Digital |
| Graphical Display | No |
| Measurement Method (Ground Bond) | 2 Terminal |
Product General Attributes | |
| Warranty | 1 YEARS |
| Warranty Details | Slaughter Company, certifies that the tester listed in this manual meets or exceeds published manufacturing specifications. This tester was calibrated using standards that are traceable to the National Institute of Standards and Technology (NIST). Your new tester is warranted to be free from defects in workmanship and material for a period of (1) year from date of shipment |
| Additional Info/Comments | Optional USB PLC Remote control |
| Safety Approval | CE, CSA, UL |
| Interfaces I/O | Analog Output |
| Storage | Internal Memory |
| Product Weight | 20.25 LBS |
| Product Height | 5.2 IN |
| Product Length | 11.81 IN |
| Product Width | 16.93 IN |
| Data Logging | Yes |
| HTS/Schedule B Number | 9030.39.0100 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Calibration Included | Factory Calibration |
| Power Supply Voltage | 120V/220V Universal |
| Country of Origin | Taiwan |






Reviews
There are no reviews yet.