Description

Additel ADT680-05-GP20K-PSI-AF
- Pressure ranges up to 60,000 psi (4,200 bar)
- 0.05%, 0.1% or 0.25% full scale accuracy
- Fully temperature compensated accuracy from 14°F to 122°F (-10°C to 50°C)
Digital Pressure Test Gauge
We designed the 680 series digital pressure gauges with two main objectives in mind. First, to provide an affordable digital gauge to replace mechanical gauges. If you’re looking to move from dial gauges to a digital gauge, you’ll find the 680 standard version gauge to be of high quality and suited for your need in terms of price and performance. With advanced microprocessor technology and state-of-the-art silicon pressure sensors, the 680 series digital pressure gauges provide an accurate, reliable, and economic solution for a wide range of pressure applications. They are loaded with functionality and remarkably easy to use. To reach the best performance, every silicon pressure sensor is specially aged, tested and screened before assembly.
The second objective was to provide a high-precision pressure gauge capable of wireless communication and data logging. Our 680W series provides just this along with several accuracy and pressure range options to meet your need. This wireless unit is compatible with the Additel/Land Wireless software, which is available for a free download from our website. Data can be recorded standalone with the 680W and then downloaded wirelessly to Additel/Land Wireless. For more advanced logging and data analysis, Additel/Log II Wireless is specially designed to communicate with the 680W. Each unit can store up to 140,000 readings which consist of date, time, pressure, and internal temperature.
The 680 series digital pressure gauges are unmatched in performance and reliability. Best of all they are very affordable.
Ordering Information

Process / Calibration/Pressure Calibration/Process Pressure Gauges Template | |
|---|---|
| Type (Pressure) | Gauge |
| Style (Press Gauge) | Digital Indicating |
| Accuracy (Digital-ASME B40.100 / B40.7 Grades) | 0.05% F.S. (Grade 5A) Precision Test |
| Units of Measure (Gauges) | bar, inH2O, inHg, mmH2O, psi |
| Gauge Case Size | 4″ (102 mm) |
| Gauge Case Material | Aluminum |
| Wetted Part Material | Stainless Steel (SS) |
| Special Functions / Options (Press Gauge) | Temperature Compensated |
| Power (Press Gauges) | Battery |
| Maximum Range Pressure (Gauges) | 20000 psi |
| Minimum Range Pressure (Gauges) | 0 psi |
| # Digit Display | 5 |
Product General Attributes | |
| Warranty | 1 YEARS |
| Safety Approval | CE |
| IP Rating | IP67 |
| Product Weight | 1.10 LBS |
| Product Height | 5.00 IN |
| Product Length | 12.00 IN |
| Product Width | 9.00 IN |
| Shipping Weight | 3.00 LBS |
| HTS/Schedule B Number | 9026.20.4000 |
| Calibration Included | NIST Calibration |
| Battery Type | AA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | China |
| Shipping Height | 5.00 IN |
| Shipping Length | 12.00 IN |
| Shipping Width | 9.00 IN |




Reviews
There are no reviews yet.