Description

AEMC 505
- Compact size – fits into your pocket
- Resistance measurements to 600Ω
- 600 VAC/DC volts measurements
- Continuity with beeper below 35Ω
- Hold function to “freeze” readings
Clamp-On Meter, Jaw 1.18″ (30mm)
The Clamp-on Meter Model 505 is a general-purpose professional instrument. A strong mechanical case design, quality materials, full ranges, and compliance to international safety and quality standards ensure a professional and reliable tool. The Model 503 is auto-ranging and measures AC and DC voltage, AC and DC current, resistance, and continuity.
The large and complete 4000-count LCD features comprehensive user interface symbols such as a low battery indicator. It is equipped with a Data Hold function, which freezes the measurement. The Model 503 is compact for comfortable one-handed operation, and the hooked jaw design is easy to maneuver in crowded wiring and breaker panels. The jaw opening is 1.1″ (28mm).
AEMC 500 Series Clamp-On Meters Difference

Model 503
Jaw Opening: 1.1″ (28mm)
Conductor Size: one 500kcmil Cable

Model 505
Jaw Opening: 1.18″ (30mm)
Conductor Size: 500kcmil Cable
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | No |
| Maximum Current AC | 400 A |
| Maximum Current DC | 400 A |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Maximum Conductor Size | 1.18 IN |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | No |
| Auto Ranging/Manual | Auto Ranging |
| In-Rush Current | No |
Product General Attributes | |
| Shipping Weight | 9.00 LBS |
| Country of Origin | Taiwan |


Reviews
There are no reviews yet.