Description

AEMC OX 5042B
- 3-in-1 instrument – oscilloscope, multimeter, power/harmonic analyzer
- Two fully isolated channels
- 2 channel / 40MHz oscilloscope
- 2 independent 8000-count TRMS digital multimeters
- 2 channel harmonic analyzer, up to the 31st harmonic (fundamental frequency from 40 Hz to 450 Hz)
3-in-1 Instrument – Oscilloscope, Multimeter, Power/Harmonic Analyzer
The compact, shockproof, IP54, 3-in-1 Handscope Model OX 5042B can be comfortably held in one hand. The Handscope is an ergonomically designed instrument equipped with a 3.5” color screen with LED backlighting for a precise and crisp data display. Integrated multilingual help screens are available at all times to make it simpler to use.
Three instruments in one
The Model OX 5042B combines three measuring instruments in one:
- Oscilloscope, 2 fully isolated channels, 40MHz bandwidth, vertical sensitivity 5 mV to 200 V/div
- 2 fully isolated channel multimeter, 8000-count display, with power measurements
- 2 fully isolated channel harmonic analyzer, up to the 31st harmonic (fundamental frequency from 40 Hz to 450 Hz)
Several packages available
AEMC offers its OX 5042B in several packages with additional accessories. The information below provides an overview of main differences in each. All OX 5042B include the necessary probes and test leads for electrical measurements.
For complete package contents, please see the “In the Box” section of each item’s product page.
- OX5042B (part number 2150.21)
- Base model
- OX 5042B w/ MN251T Kit (part number 2150.22)
- Includes MN251T AC current probe
- Nominal range: 200A
- Measurement range: 0.5 to 240A
- Accuracy: 3% of Reading @ 5A; 1% of Reading @ 200A
- Includes MiniFlex 3000-24-1-1 flexible AC current sensor
- Range: 3000A
- 24” length / 8” max conductor size
- OX 5042B w/ MN379T Kit (part number 2150.23) – for low AC current measurement
- Includes MN379T AC current probe
- Nominal range: 5A/100A
- Measurement range: 0.005 to 6A; 0.1 to 120A
- Accuracy: 1% of Reading @ 5A; 1% of Reading @ 100A
- Designed for measuring the secondary of PTs in the 5A range. It has an upgraded nickel core for improved accuracy and phase shift critical for power applications
- Includes MiniFlex 3000-24-1-1 flexible AC current sensor
- Range: 3000A
- 24” length / 8” max conductor size
Functional displays

High performance: Automatically displays measurements for both isolated channels from your choice of 19 measurement types

Two independent 8000 count TRMS DMMs – Instantly displays measurements in multimeter mode at the press of a button
Harmonic analyzer – Measures two channels of individual harmonic content up to the 31st harmonic
Storage communication and PC software – View real-time measurements on your PC, configure the Handscope, export data to spreadsheets using the SX-Metro included software
Product layout
1. Oscilloscope, multimeter & harmonic analyzer buttons
2. Navigation buttons
3. Channel A/B & math/memory buttons
4. ON/OFF button
5. Function buttons
6. Charge Status – Battery Charge LED
7. Optical Communications Port
8. Sensitivity buttons
9. Time Base buttons
10. Menu buttons


MN251T AC current probe (included with OX 5042B w/MN251T Kit; part number 2150.22)
The MN251T is a general purpose AC current probe with voltage output. It is designed for use with DMMs or with measuring instruments with voltage inputs. These probes permit the measurement or recording of current with instruments without current ranges. The voltage output is proportional to the current measured (through the jaws). The MN251T offers a voltage output of 1mV per Amp measured. The MN251T has insulated 10ft (3m) coaxial cable terminated by BNC connector.
MN379T AC current probe (included with OX 5042B w/MN379T Kit; part number 2150.23)
The MN379T is designed for measuring the secondary of PTs in the 5 A range. It has an upgraded nickel core for improved accuracy and phase shift critical for power applications.
- Max. conductor size: 0.78″ (20mm), bus bar 20x5mm
- Current range: 0.005 to 5A, 0.1 to 100A
- Measurement range: 0.005 to 6A, 0.1 to 120A
- Accuracy 50/60Hz: 1% @ 5A, 1% @ 100A


MiniFlex 3000-24-1-1 (included with OX 5042B w/ MN251T Kit (2150.22) and OX 5042B w/ MN379T Kit (2150.23))
The MiniFlex 3000-24-1-1 is a 24” flexible AC current sensor for measurement of up to 3000A. It features a 10 foot lead, IP50 rating, and an accuracy rating of ±1%.
Multimeters Template | |
|---|---|
| Style | Hand-Held |
| Measures AC V | Yes |
| Measures DC V | Yes |
| Measures AC A | Yes |
| Measures DC A | Yes |
| True RMS | Yes |
| Maximum Voltage AC | 800 V |
| Resolution AC Volts | 0.1 mV |
| Maximum Voltage DC | 800 V |
| Resolution DC Volts | 0.1 mV |
| Basic Accuracy V DC | 1%+20D |
| Backlight | Yes |
| Manual/Autoranging | Both |
| Decibels | No |
| Resistance | Yes |
| Frequency | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Temperature | Yes |
| Diode Testing | Yes |
| CAT Rating | III |
| CAT Voltage | 600 V |
| Intrinsically Safe | No |
| Peak Hold | Yes |
| Overload Protector | Yes |
| Kelvin 4-Wire Measurement Capability | No |
| Wireless Display | No |
| Data Hold | Yes |
| Low-Pass Filter | No |
Power Measurement/Power Quality Analyzer Template | |
| Type (Power Quality) | 3 Phase |
| Current Input Channels | 1 |
| Voltage Input Channels | 2 |
| Measurement Frequency (Power Quality) | 400 Hz, 50 Hz, 60 Hz |
| Display (Power Quality) | Digital, Oscilloscope |
| Graphical Display Type | LCD |
| Transient Capture | Yes |
| Minimum Transient Duration | nano-seconds |
| Displays Waveform | Yes |
| Power Factor (Power Quality) | Yes |
| Harmonics | Yes |
| Maximum Harmonics Range | 31 |
| Current Clamps Included | No |
| CAT Voltage Rating (V) | 600V |
Oscilloscopes/Digital Oscilloscopes Template | |
| Bandwidth | 40 MHz |
| Channels | 2 |
| Sampling Rate | 2 GS/S |
| Memory | 2500 Points (0.00098 kB) |
| Rise Time | 8.75 ns |
| # Logic Channels | 0 EA |
| Screen Size | 3.5 IN |
| Bits | 9 |
Product General Attributes | |
| Interfaces I/O | USB |
| Storage | Internal Memory |
| IP Rating | IP54 |
| Data Logging | Yes |
| Battery Type | AA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |








Reviews
There are no reviews yet.