Description

BK Precision 8540
- Full digital control
- 1mV /1mA measurement resolution
- Compact size
- Bright, readable LED display
- Operating modes: CC/CV/CR
150W DC Electronic Load
The 8540 DC electronic load is a very compact, economically priced instrument that is at home on both the bench and the production floor. Though this is an instrument in a small package, it can reliably test a 5-volt power supply to 30 amps and do it continuously. The load can operate in CC, CV, or CR mode while voltage/current or resistance/power values are measured and displayed in real-time, making it well suited to test a variety of DC power sources. The 8540’s performance is comparable to most full-size bench DC electronic loads, yet it does the job at half the price and takes up half the space on your bench.
Easy to Use
The BK Precision 8540 DC electronic load (60V/30A/150W) can sink DC current in constant current, constant voltage, and constant resistance modes. Measured values have 10 mV and 1 mA resolution. Shorts can be simulated. Storage is provided for up to *40 groups, with 4 instrument setups per group. The instrument is easy to use and will find many uses for testing DC power supplies, batteries, and DC to DC converters.

8540 DC Electronic Load Panel Layout

Power Supplies/Electronic Loads Template | |
|---|---|
| Watts | 150 Watts |
| Max Current | 30 A |
| Max Voltage | 60 V |
| Min Current | 1 mA (0.001 A) |
| Min Voltage | 0 V |
| Programable | No |
| Triggering | Yes |
| Battery Test | No |
| Remote Sensing | No |
Product General Attributes | |
| Warranty | 1 YEARS |
| Product Weight | 6 LBS |
| Product Height | 6.9 IN |
| Product Length | 11.10 IN |
| Product Width | 3.5 IN |
| Data Logging | Yes |
| HTS/Schedule B Number | 8504.40.9520 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Power Supply Voltage | 120V/220V Universal |
| Country of Origin | China |
| UPC | 817050854008 |









Reviews
There are no reviews yet.