Description

Drucker 642B
- Max RPM: 3,400 RPM
- Max RCF: 1,600 xg
- High quality separations for up to six (6) tubes
- Rotor and Tube Holders Included
- Designed, built, and supported in the USA
Single-Speed Centrifuge (115 V – 50/60 Hz)
The Model 642B is Drucker Diagnostics’ most affordable horizontal centrifuge. Set to run at a constant 1,600 xg, the 642B uses Drucker’s patented horizontal rotor technology, engineered materials, and an advanced cooling system to ensure that high quality sample separations are achieved and maintained throughout sample transport and analysis.
Rotor and tube holders included.

Centrifuges | |
|---|---|
| Style (Life Science) | Analog |
| Max RPM (Life Science) | 3400 RPM |
| Voltage (Life Science) | 100-120 VAC Only |
| MAX RCF (Centrifuges) | 1600 g |
| Special Features (Centrifuges) | Timer |
| Capacity Included (Life Sciences) | 60 ml |
Product General Attributes | |
| Warranty | 2 YEARS |
| Warranty Details | Drucker Diagnostics warranties that this centrifuge is free from defects in workmanship and parts for 2 years. |
| Safety Approval | MET, RoHS |
| Product Weight | 11 LBS |
| Product Height | 8.75 IN |
| Product Length | 14 IN |
| Product Width | 11.75 IN |
| Power Supply Voltage | 115V |
| Country of Origin | United States |



Reviews
There are no reviews yet.