Description

Eagle Eye SLB-48-600
- Maximum discharge current: 600A
- Voltage range: 24VDC – 48VDC
- Accuracy: Discharge Current: 1% / Voltage: 0.5% – 0.8%
- Software included for live monitoring, data recording, and reports
- User-defined setting for shut-down of discharge load
SLB Series DC Load Bank 48V, 0-600 Amp
Eagle Eye’s SLB-Series SMART Constant Current DC Load Banks are designed for acceptance testing, discharge testing, battery capacity testing, battery maintenance, engineering examination, and other testing for DC power with load. The SMART technology allows a constant current discharge without the need for manual adjustment of current during the discharge test. Our SLB-Series load banks are portable, durable, economic, safe, easy-to-use and come complete with our DataView software, providing the user with a complete data management and analysis program.
The SLB-Series has over 35 standard models allowing it to meet your system’s requirements in a variety of industries. Standard DC Voltages (nominal) include: 12, 24, 36, 48, 80, 125, 240, 380, 480 VDC. Current ranges are 0-600 Amp. Two load banks can connect in parallel for a larger discharge range. Custom solutions are also available. Supported industries include utilities, telecommunications, UPS, motive power, transportation, CATV, and many more.
Eagle Eye’s SMART SLB-Series come standard with monitoring of the system during discharge – as well as four (4) conditions to automatically stop the test. Optional DAC package allows the voltage of EACH CELL to be wirelessly recorded and displayed during discharge. The DAC package allows the user to evaluate the health of each cell and replace only the cells that require replacement – saving time and money by significantly reducing labor hours and replacement costs.
The included DataView software allows the user to create customized reports with company name, contact, testing location, battery manufacturer, model number, number of cells, and more. DataView reports provide the test criteria, list of weakest cells, graph of weakest cells, string information, individual cell information, time stamping, discharging graphs, and an area to add notes.
Applications
- Power Utilities
- Telecom/Communications
- UPS Systems
- Green Energy
- Electronics
- Battery Suppliers and Manufacturers
- Government/Defense
- Oil, Gas & Fuel
- Motive Power
- Medical/Biotechnology
- Universities & Colleges
Battery Testing/Capacity and Load Banks Template | |
|---|---|
| Max Capacity | 100 A |
| Load Step Resolution | 0.1 A |
| Min Load Voltage DC | 12 V |
| Max Load Voltage DC | 480 V |
Product General Attributes | |
| Unique Features | 480V, 100 Amps Data Acquisition Case Package for 12V Only for Real-Time Wireless Monitoring Per Cell |
| Safety Approval | CE |
| Interfaces I/O | USB |
| Product Weight | 272 GRAMS (0.600 LBS) |
| Product Height | 5 IN |
| Product Length | 4.5 IN |
| Product Width | 1.5 IN |
| Battery Type | Ni-Cad Battery Type VRLA, VLA |
| Power Supply Voltage | 220V Only, Battery Powered Power Supply Voltage 110/220 VAC 50/60 Hz |
| Country of Origin | China |
| Other Information | Resolution:: 0.001 VDC Communication:: Wireless 433 MHz Wireless Range:: 50 m (165 ft) from load bank Display:: Backlit LCD |









Reviews
There are no reviews yet.