Description

Extech 380460
- High accuracy and performance for low resistance measurements
- Large 0.7″ (18mm) LCD 1999 count
- 4-wire cables with Kelvin clip connectors
- Manual zero display adjust
Precision Milliohm Meter (110V)
This is my super awesome description for this amazing product. It includes cool features and amazing things this product is capable of! This description should be well written, short, and super helpful for the customer.
Micro / Milli / Meg Ohmmeters/Milli-Ohmmeter Template | |
|---|---|
| Style (Milli-Ohmmeter) | Bench |
| Line Power or Battery power | Line Power |
| Minimum Resistance | 100 u Ohms (0.0001 Ohms) Minimum Resistance 200mΩ 0.1mΩ 100mA |
| Maximum Resistance | 2000 Ohms Maximum Resistance 200mΩ 0.1mΩ 100mA |
| Variable Test Current | Yes Variable Test Current 200mΩ 0.1mΩ 100mA |
| Maximum Current | 100 mA (0.1 A) |
| Minimum Current | 10 uA |
| Selectable Ranges | Yes Selectable Ranges Five selectable ranges |
| Alarm | No |
| Comparator Function | No |
| Digits Display | 4 |
| Kelvin Four-Terminal Measurement | Yes Kelvin Four-Terminal Measurement 4-Terminal Kelvin type |
Product General Attributes | |
| Unique Features | High accuracy and performance for low resistance measurements Large 0.7″ (18mm) LCD 1999 count 4-wire cables with Kelvin clip connectors Manual zero display adjust Overrange indication Compact, durable field service |
| Warranty | 2 YEARS |
| Warranty Details | Limited Two Years Warranty |
| Safety Approval | CE |
| Product Weight | 1.5 LBS |
| Product Height | 2.8 IN |
| Product Length | 6.3 IN |
| Product Width | 3.4 IN |
| Data Logging | No |
| HTS/Schedule B Number | 9030.33.3400 |
| ECCN Number | EAR99 |
| Calibration Included | Calibration Included call customer service |
| Power Supply Voltage | 120V 50/60 Hz |
| Country of Origin | Taiwan |


Reviews
There are no reviews yet.