Description

Extech 380926
- True RMS: Yes
- Display counts: 5000 count LCD (backlit)
- Jaw size/Cable size: 2″ (50mm); 750MCM
- AC Current: 400.0A, 2000A (Clamp); 400µA (DMM)
- DC Current: 400.0A, 2000A (Clamp); 400µA (DMM)
- Max resolution: 0.1A (Clamp); 0.1µA (DMM)
- Basic ACA Accuracy: (% rdg) ±2%
2000A True RMS AC/DC Clamp Meter
Full range MultiMeter functions with high resolution to 0.1µA/0.1mV
The 380926 is a category IV, 2000-Amp, TRMS AC/DC Clamp Meter which has a rugged 2 in. jaw that accommodates two 500MCM cables. A built-in full-function DMM can measure AC/DC Voltage and Current, Resistance, capacitance, frequency, Duty Cycle, Diode and Continuity. Measurements are displayed on the large 4000 count backlit display for easy viewing in dimly lit areas. Additional features include DCA push button zero, Data Hold, and Relative function. Complete with test leads and 9V battery.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 2000 A |
| Maximum Current DC | 2000 A |
| Maximum Voltage AC | 1000 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Maximum Conductor Size | 2 IN |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Auto Ranging |
| In-Rush Current | No |
Product General Attributes | |
| Unique Features | Heavy Duty ABS Case with Built-in Stand and Thumb Control Function Switch |
| Warranty | 2 YEARS |
| Warranty Details | Limited Two Years Warranty |
| Additional Info/Comments | Full Range Multimeter Functions |
| Safety Approval | CE |
| Product Weight | 14 OUNCES (0.875 LBS) |
| Product Height | 1.5 IN |
| Product Length | 10 IN |
| Product Width | 2.9 IN |
| Data Logging | No |
| HTS/Schedule B Number | 9030.31.0000 HTS/Schedule B Number Value not available |
| ECCN Number | EAR99 ECCN Number Value not available |
| Battery Type | 9v |
| Power Supply Voltage | Battery Powered Power Supply Voltage Battery Operated Device |
| Country of Origin | Taiwan Country of Origin Value not available |
| Shipping Height | 2.90 IN Shipping Height Value not available |
| Shipping Length | 10.60 IN Shipping Length Value not available |
| Shipping Width | 6.20 IN Shipping Width Value not available |




Reviews
There are no reviews yet.