Description

Extech 380950
- Display counts: 4000 count LCD
- Jaw size/Cable size: 0.5″ (12mm); 3/0 AWG
- AC Current: 4.000A, 80.0A
- DC Current: 4A, 80A
- Max Resolution: 1mA
- Basic ACA Accuracy: (% rdg) ±2.5%
80A Mini AC/DC Clamp Meter
Small diameter elongated jaw fits into tight spaces
The compact Extech 380950 is a mini AC/DC clamp meter. The 380950 has an extra-small diameter jaw designed to reach into very small areas while providing a 1 mA resolution and very low-current sensitivity. This amp clamp performs essential troubleshooting tasks in plant maintenance, electrical, HVAC, and telecom work as well as residential, automotive, fleet maintenance, marine, and motorcycle electrical repair. Complete with test leads, two 1.5V AAA batteries and carrying case.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | No |
| Maximum Current AC | 80 A |
| Maximum Current DC | 80 A |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Maximum Conductor Size | 0.5 IN |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Both |
| In-Rush Current | No |
Product General Attributes | |
| Unique Features | Data Hold, Zero Button, Analog Output |
| Warranty | 2 YEARS |
| Safety Approval | CE |
| Product Weight | 7 OUNCES (0.438 LBS) |
| Product Height | 1.4 IN |
| Product Length | 8.2 IN |
| Product Width | 2.7 IN |
| Data Logging | No |
| HTS/Schedule B Number | 9030310000 HTS/Schedule B Number Value not available |
| ECCN Number | EAR99 ECCN Number Value not available |
| Battery Type | AAA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered Power Supply Voltage Battery Operated Device |
| Country of Origin | China Country of Origin Value not available |
| Shipping Height | 2.80 IN Shipping Height Value not available |
| Shipping Length | 11.50 IN Shipping Length Value not available |
| Shipping Width | 5.60 IN Shipping Width Value not available |




Reviews
There are no reviews yet.