Description

Extech EX655
- Display: 6000‐count Multi‐Function LCD
- Polarity: Automatic display of positive and negative polarity
- Over‐range indication: “OL” or “‐OL” is displayed
- Conversion rate: 3 updates per second
- Clamp Sensor Type: Hall Effect
600A True RMS AC/DC Clamp Meter + NCV
AC/DC Clamp Meter with Non-Contact Voltage Detector, Low Impedance, Low Pass Filter and Temperature
The EX655 is a 600A True RMS AC/DC Clamp meter. This clamp meter also measures AC/DC voltage, resistence, capacitance, frequency, temperature, continuity/diode test and has an NCV detector. The EX655 has a 1.18″ jaw size which accomodates conductors up to 350 MCM. This meter also features a 6000 count backlit LCD display, data hold, min/max, relative function,low pass filter, inrush mode, DC zero function, LCD trending bargraph, auto power off and a convenient LED worklight. Complete with test leads general purpose bead wire Temperature probe, and 3 AAA batteries.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 600 A |
| Maximum Current DC | 600 A |
| Maximum Voltage AC | 750 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Both |
| In-Rush Current | Yes |
Product General Attributes | |
| Unique Features | • 12 Functions including AC/DC Current • Built-in Non-contact AC Voltage Detector (NCV) with LED indicator • LoZ prevents false readings caused by ghost voltages • Convenient LED worklight for viewing in dimly lit area • 1.18″ (30mm) jaw size accommodates conductors up to 350MCM • Frequency and Type K Temperature • Low Pass Filter (LPF) for accurate measurement of variable frequency drive signals • Inrush mode captures current surges during motor startup • DC ZERO mode • LCD trending bargraph • Complete with test leads, general purpose bead wire Temperature probe and 3 AAA batteries • Complete with test leads and 3 AAA batteries |
| Warranty | 3 YEARS |
| Safety Approval | CE, UL Safety Approval cULus |
| Product Weight | 265 GRAMS (0.584 LBS) |
| Product Height | 1.6 IN |
| Product Length | 9 IN |
| Product Width | 3 IN |
| Battery Type | AAA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | China |
| Shipping Height | 3.10 IN |
| UPC | 793950396551 |
| Shipping Length | 12.00 IN |
| Shipping Width | 6.10 IN |


Reviews
There are no reviews yet.