Description

Extech MA445
- DC Voltage: 600V (0.1mV) True RMS
- AC Voltage: 600V (1mV)
- Basic Voltrage Accuracy: AC: ±1.2% DC: ±0.8%
- Non-Contact Voltage (NCV): 100 to 600V
- Resistance: 40MΩ (0.1Ω)
- Capacitance: 40mF (0.01nF)
- Frequency: 1MHz (0.01Hz)
400A True RMS AC/DC Clamp Meter + NCV
Clamp Meter with Non-Contact Voltage Detector and Type K
Three models to choose from, with or without True RMS and AC or AC/DC Current functions. Choose True RMS model for accurate readings of non-sinusoidal waveforms, model with DC Current function for automotive applications, or model with Type K function when applications require Temperature measurements. The MA440 Series meters are fully loaded with multimeter functions and built-in non-contact voltage (NCV) detector to meet your application needs!
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 400 A |
| Maximum Current DC | 400 A |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Maximum Conductor Size | 1.2 IN |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
Product General Attributes | |
| Warranty | 2 YEARS |
| Warranty Details | Limited Two Years Warranty |
| Safety Approval | CE, ETL |
| Product Weight | 265 GRAMS (0.584 LBS) |
| Product Height | 1.6 IN |
| Product Length | 9 IN |
| Product Width | 3 IN |
| Battery Type | AAA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | China |
| Shipping Height | 3.00 IN |
| Shipping Length | 12.00 IN |
| Shipping Width | 6.00 IN |


Reviews
There are no reviews yet.