Description

FLIR CM276
- Reduces inspection and troubleshooting time for solar photovoltaic, electrical, and mechanical systems with its advanced thermal and visual camera
- IGM (Infrared Guided Measurement) for safer non-contact thermal inspections
- Advanced connectivity and analysis through the METERLiNK app
- IR Resolution: 160 x 120 (19,200 pixels)
- AC/DC current: Range 600.0 A / Basic accuracy ±2.0%
True RMS Clamp Meter and Thermal Imaging Camera with METERLiNK
The FLIR CM276 Clamp Meter and Thermal Imaging Camera with METERLiNK reduces inspection and troubleshooting time for solar photovoltaic, electrical, and mechanical systems with its advanced thermal and visual camera. It features IGM (Infrared Guided Measurement) for safer non-contact thermal inspections and has advanced connectivity and analysis through the METERLiNK app.
Main Applications:
- For the inspection of critical assets found in commercial property, data centers, production, and manufacturing facilities. Streamline inspections and troubleshooting while taking key measurements, collecting data, and preparing reports.
- Used by solar farm managers and technicians to quickly detect PV cell issues and provide a thorough, efficient analysis of PV systems, reducing overall toolkit costs (1500 V PV test leads optional).
- Ideal for electrical service providers to large facilities who incorporate thermal imaging and visual documentation into their services, aligning with NFPA 70B requirements.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 600 A |
| Maximum Current DC | 600 A |
| Maximum Voltage AC | 1000 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Maximum Conductor Size | 1.37 IN |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Both |
| In-Rush Current | Yes |
Product General Attributes | |
| Warranty | 10 YEARS |
| Safety Approval | CE, FCC |
| Interfaces I/O | Bluetooth |
| Storage | Hard Drive |
| IP Rating | IP40 |
| Product Weight | 560 GRAMS (1.23 LBS) |
| Product Height | 2 IN |
| Product Length | 10.7 IN |
| Product Width | 3.94 IN |
| Data Logging | Yes |
| Battery Type | Li-Polymer |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |










Reviews
There are no reviews yet.