Description

Fluke 1587/MDT FC
- Advanced motor and drive troubleshooting kit
- Includes 1587 FC insulation tester/DMM, i400 AC current clamp and 9040 phase rotation indicator
- 1587FC performs insulation tests and a wide range of DMM functions
- i400 current clamp accurately measures AC current (1-400A) without breaking the circuit
- 9040 measures phase rotation in all areas where three phase supplies are used
Advanced Motor and Drive Troubleshooting Kit with 1587FC, i400 and 9040
The Fluke 1587/MDT FC is an advanced motor and drive troubleshooting kit and includes the 1587 FC insulation tester/DMM, i400 AC current clamp and 9040 phase rotation indicator.
1587 FC insulation multimeter
The Fluke 1587 FC insulation multimeter combines a digital insulation tester with a full-featured, true-RMS digital multimeter in a single compact, handheld unit, which provides maximum versatility for both troubleshooting and preventative maintenance.
The Fluke 1587 FC Insulation Multimeter adds four powerful new diagnostic functions through the Fluke Connect Measurements app:
- PI/DAR timed ratio tests with TrendIt graphs identifies moisture and contaminated insulation problems faster
- Memory storage through Fluke Connect eliminates writing down results, reduces errors and saves data for historical tracking over time
- Temperature Compensation through app for establishing accurate baselines and relevant historical comparisons
- Historical tracking and trending of assets identifies degradation over time, allows real-time decisions to be made in the field with Fluke Connect Assets (sold separately)
Comparison chart
The chart below outlines several main differences between the Fluke 1587FC and the 1577.
For more detailed information on these two items, please click here.
For more information on the Fluke insulation resistance testing portfolio, please click here.
| 1587 FC | 1577 | |
| Pi/DAR timed ratio measurements | ✔ | |
| Memory storage via Fluke Connect | ✔ | |
| Temperature compensation via Fluke Connect | ✔ | |
| VFD low pass filter | ✔ | |
| Insulation test voltages: 50/100/250/500/1000V | ✔ | |
| Insulation test voltages: 500/1000V | ✔ | |
| Insulation test: 0.01MΩ to 2.0GΩ | ✔ | |
| Insulation test: 0.1MΩ to 600MΩ | ✔ | |
| Auto discharge of capacitive voltage | ✔ | ✔ |
| Insulation test smoothing reading | ✔ | |
| Frequency | ✔ | |
| Capacitance | ✔ | |
| Diode test | ✔ | |
| Temperature compensation via Fluke Connect | ✔ | |
| Min/max | ✔ | |
| AC/DC voltage | ✔ | ✔ |
| DC millivolts | ✔ | ✔ |
| AC/DC milliamps | ✔ | ✔ |
| Resistance (0.1Ω to 50MΩ) | ✔ | ✔ |
| Continuity | ✔ | ✔ |
| 3 year warranty | ✔ | ✔ |
| Remote probe, test leads, alligator clips | ✔ | ✔ |
| K-type thermocouple | ✔ | |
| Rugged carrying case | ✔ | ✔ |

i400 AC current clamp
The Fluke i400 AC current clamp is a multimeter accessory which enables users to measure up to 400A AC on their DMM without breaking the circuit. Its 1mA/amp output guarantees easy reading on your meter is the only current clamp available with a CAT IV 600 V / CAT III 1000 V safety rating. Its soft, non-slippery overmolded handle prevents from accidental touching of live wires and can be used on conductors up to 32mm in diameter.


9040 phase rotation indicator
The Fluke 9040 is effective for measuring phase rotation in all areas where three phase supplies are used to feed motors, drives and electrical systems. The Fluke 9040 is a rotary field indicator and can provide clear indication of the 3 phase via an LCD display and the phase rotation direction to determine correct connections. It allows rapid determination of phase sequence and has a voltage (up to 700 V) and frequency range suitable for commercial and industrial applications. The included test probes have a variable clamping range for safe contact, also in industrial sockets.
Multimeters Template | |
|---|---|
| Style | Hand-Held |
| Measures AC V | Yes |
| Measures DC V | Yes |
| Measures AC A | Yes |
| Measures DC A | Yes |
| True RMS | Yes |
| Maximum Voltage AC | 1000 V |
| Resolution AC Volts | 0.1 V (100 mV) |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Resolution DC Volts | 0.001 V (1 mV) |
| Maximum Current AC | 400 mA (0.4 A) |
| Minimum Current AC | 1 mA |
| Resolution AC Current | 0.01 mA |
| Maximum Current DC | 400 mA (0.4 A) |
| Minimum Current DC | 1 mA |
| Resolution DC Current | 0.01 mA |
| Basic Accuracy V DC | ±(0.09%+2) |
| # Digit Display | 3.75 |
| Counts | 6000 . |
| Backlight | Yes |
| Manual/Autoranging | Both |
| Decibels | No |
| Resistance | Yes |
| Frequency | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Temperature | Yes |
| Diode Testing | Yes |
| CAT Rating | IV |
| CAT Voltage | 1,000 V, 600 V |
| Intrinsically Safe | No |
| Peak Hold | Yes |
| Overload Protector | Yes |
| Kelvin 4-Wire Measurement Capability | No |
| Wireless Display | No |
| Data Hold | Yes |
| Low-Pass Filter | Yes |
Micro / Milli / Meg Ohmmeters/Megohmmeter / Insulation Resistance Testers Template | |
| IR Test Voltage | 1,000 V, 100 V, 250 V, 50 V, 500 V |
| Maximum Insulation Resistance | 2 G Ohms |
| Type | Battery |
| Minimum Insulation Resistance | 0.01 M Ohms (0.00001 G Ohms) |
| Variable Incremental Voltage | No |
| Display (Megohmmeter) | Digital |
| Continuity Test | Yes |
| Live Circuit Voltage Detection | Yes |
| Power Supply | Battery |
| Timer | No |
Product General Attributes | |
| Unique Features | Insulation test voltages 50V, 100V, 250V, 500V, 1000V Insulation test: 0.01 MΩ to 2.0 GΩ Auto discharge of capacitive voltage Insulation test smoothing reading Frequency Capacitance Diode test Temperature Min/Max Low pass filter (for work on VSD’s) AC/DC Voltage DC millivolts AC/DC milliamps |
| Warranty | 3 YEARS |
| Safety Approval | CSA |
| IP Rating | IP40 |
| Product Weight | 4.72 LBS |
| Product Height | 7.99 IN |
| Product Length | 3.97 IN |
| Product Width | 7.96 IN |
| Data Logging | No |
| Calibration Included | None |
| Battery Type | AA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | China |
| UPC | 095969262958 |










Reviews
There are no reviews yet.