Description
Versatile and rugged tools for applications with high currents.
Confidently take reliable readings with the True-rms, Fluke 355 and 353 digital clamp meters; the tools of choice for high current clamp-on amp meter measurement up to 2000 A. The extra-wide jaw easily clamps around large conductors, typically found in high-current applications. The extra rugged design and CAT IV 600 V, CAT III 1000 V ratings add an extra element of user protection when taking high-powered measurements.
Accurate peak measurements can be taken using the in-rush current mode, ideal for motors and inductive loads.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 2000 A Maximum Current AC 1400 ac rms |
| Maximum Current DC | 2000 A Maximum Current DC 1400 ac rms |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Maximum Conductor Size | 2.18 IN |
| Resistance | No |
| Capacitance | No |
| Auto Ranging/Manual | Auto Ranging |
| In-Rush Current | Yes |
Product General Attributes | |
| Unique Features | The large 58 mm (2.3 in) jaw capacity is suitable for large or multiple conductors. Quickly analyze readings using the MIN, MAX, and AVG functions. A large backlit display allows for easy visibility in low-lit areas. |
| Warranty | 3 YEARS |
| Safety Approval | CE, CSA |
| IP Rating | IP42 |
| Product Weight | 1.8 LBS |
| Product Height | 2 IN |
| Product Length | 12 IN |
| Product Width | 3.75 IN |
| Data Logging | No |
| Calibration Included | |
| CA Residents | Warning: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | China |
| Shipping Height | 4.30 IN |
| Shipping Length | 14.30 IN |
| Shipping Width | 8.40 IN |






Reviews
There are no reviews yet.