Description

Fluke 381 CAL
- Includes NIST traceable calibration with data
- Wireless technology allows the display to be carried up to 30 ft. away from the point of measurement for added flexibility without interference with measurement accuracy
- The removable magnetic display can be conveniently mounted where it is easily seen
- iFlex flexible current probe expands the measurement range to 2500A AC
Remote Display True RMS AC/DC Clamp Meter with iFlex (Includes NIST Traceable Calibration with Data)
This version of the Fluke 381 includes NIST traceable calibration with data.
The Fluke 381 is the first clamp meter with a detachable, remote display and iFlex flexible current probe for easier, faster, safer measurements.
Be ready for anything.
The new Fluke 381 does everything you would expect from a clamp meter and then lets you remove the display for even more flexibility. Now one technician can do jobs that used to require two people. Clamp the Fluke 381 around a conductor, remove the display and walk across the room to operate controls or remove protective equipment, all while watching real-time readings.
The new iFlex flexible current probe (included) expands the measurement range to 2500 A ac while providing increased display flexibility, the ability to measure awkward-sized conductors, and improved wire access.
Fluke clamp meter selection guide
Fluke manufactures clamp meters for a wide variety of applications. Please click here to view Fluke’s clamp meter selection guide for detailed information and comparisons of models and functionality.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 2500 A Maximum Current AC Up to 2500A with iFlex accessory. |
| Maximum Current DC | 999.9 A |
| Maximum Voltage AC | 1000 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Maximum Conductor Size | 1 IN Maximum Conductor Size iFlex offers 7in diameter |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | No |
| Auto Ranging/Manual | Auto Ranging |
| In-Rush Current | Yes |
Product General Attributes | |
| Unique Features | Wireless technology allows the display to be carried up to 30 ft. away from the point of measurement for added flexibility without interference with measurement accuracy. The removable magnetic display can be conveniently mounted where it is easily seen. iFlex® Flexible Current Probe expands the measurement range to 2500 A AC. CAT IV 600 V, CAT III 1000 V. Integrated low pass filter and state-of-the-art signal processing allows for use in noisy electrical environments while providing stable readings. Proprietary inrush measurement technology to filter out noise and capture motor starting current exactly as the circuit protection sees it. Ergonomic design fits in your hand and can be used while wearing protective equipment. Radio transmitter automatically sets the correct measurement range so you do not need to change the switch positions while taking a measurement. Three-year warranty. Soft carrying case. |
| Warranty | 3 YEARS |
| Safety Approval | CE, CSA |
| Product Weight | 3.04 LBS |
| Product Height | 11.02 IN |
| Product Length | 16.14 IN |
| Product Width | 14.17 IN |
| Data Logging | No |
| Calibration Included | NIST Calibration |
| CA Residents | Warning: Cancer and Reproductive Harm – www.P65Warnings.ca.gov |
| Battery Type | AAA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | Malaysia |
| UPC | 095969537483 |










Reviews
There are no reviews yet.