Description
Now compatible with Fluke Connect ™ Mobile App
Double your power.
The Fluke 789 ProcessMeter is the ultimate troubleshooting tool for electricians and instrumentation professionals, combining the functionality of a loop calibrator with the power of a digital multimeter. By equipping the 789 with a temperature measurement module and the wireless data logging capabilities of Fluke Connect ™ with ShareLive™ video call, process technicians can now do a lot more while carrying a lot less. And with its built-in, selectable 250 ohm HART®resistor, it eliminates the need to carry a separate resistor with you.
The Fluke 789 ProcessMeter™ (referred to as “the meter”) is a handheld, battery-operated tool for measuring electrical parameters, supplying steady or ramping current to test process instruments, and providing a > 24 V loop power supply. It has all the features of a digital multimeter, plus current output capability
Use the included FC Connector with the Fluke 789 and get the full benefits of the Fluke Connect ™ mobile app. Download it now and get started.
![]() | See it. Save it. Share it. All the facts, right in the field. Fluke Connect with ShareLive ™ video call is the only wireless measurement system that lets you stay in contact with your entire team without leaving the field. The Fluke Connect mobile app is available for Android ™ (4.3 and up) and iOS (4s and later) and works with over 20 different Fluke products—the largest suite of connected test tools in the world. And more are on the way. Make the best decisions faster than ever before by viewing all temperature, mechanical, electrical and vibration measurements for each equipment asset in one place. Get started saving time and increasing your productivity. Supported smart phones:
Download the app at: |
Process / Calibration/Multifunction Calibrators Template | |
|---|---|
| Type | Hand Held |
| Measure Voltage | Yes |
| Simulate Loop Voltage | No |
| Voltage Measurement Max | 1000 V |
| Voltage Measurement Min | 0.1 mV (0.0001 V) |
| Source/Simulate DC Current | Yes |
| Measure DC Current | Yes |
| Current Measurement Max | 1 A (1000 mA) |
| Current Measurement Min | 1 mA |
| Source/Simulate Resistance | No |
| Measure Resistance | Yes |
| Resistance Measurement Max | 40 M Ohms (40000000 Ohms) |
| Resistance Measurement Min | 0.1 Ohms |
| Source/Simulate Frequency | No |
| Measure Frequency | Yes |
| Frequency Measurement Max | 20 kHz (20000 Hz) |
| Frequency Measurement Min | 0.5 Hz |
| Measure RTD | No |
| Measure Thermocouples | No |
| Source/Simulate Pressure | No |
| Pressure Modules Available | No |
| Hart Compatible | No |
| FieldBus Compatible | No |
| Backlighted | Yes |
| Graphical Screen | No |
| Intrinsically Safe(Calibrators) | No |
Product General Attributes | |
| Unique Features | 789 ProcessMeter combines a loop calibrator with a DMM. 24 V Loop power supply. DMM designed to meet 1000 volt IEC 1010 CAT III standards. Infrared I/O serial port compatible with FlukeView® Forms Software. |
| Warranty | 3 YEARS |
| Safety Approval | CSA |
| Product Weight | 1.3 LBS |
| Product Height | 1.97 IN |
| Product Length | 8 IN |
| Product Width | 3.94 IN |
| Data Logging | No |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | United States |
| Shipping Height | 7.50 IN |
| Shipping Length | 14.05 IN |
| Shipping Width | 11.50 IN |












Reviews
There are no reviews yet.