Description
A fully functional true-rms current clamp meter that wirelessly relays measurements to other Fluke Connect™ enabled master units, listed below.
- Fluke 3000 FC DMM
- Fluke Ti200/300/400 Infrared Camera
- PC via optional pc3000 FC Adapter
- Fluke Connect Mobile app
Fluke Connect
See it. Save it. Share it. All the facts, right in the field.
Smart phone not included with purchase. Fluke Connect with ShareLive is the only wireless measurement system that lets you stay in contact with your entire team without leaving the field. The Fluke Connect mobile app is available for Android (4.3 and up) and iOS (4s and later) and works with over 20 different Fluke products—the largest suite of connected test tools in the world. And more are on the way. Go to the Fluke website to find out more.
Make the best decisions faster than ever before by viewing all temperature, mechanical, electrical and vibration measurements for each equipment asset in one place. Get started saving time and increasing your productivity.

Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Maximum Conductor Size | 1.3 IN |
| Resistance | No |
| Capacitance | No |
| Auto Ranging/Manual | Auto Ranging |
| In-Rush Current | Yes In-Rush Current Maximum displayed reading is 999.9 A |
Product General Attributes | |
| Warranty | 3 YEARS |
| Safety Approval | CE Safety Approval IEC 61010-1, 600 V CAT III, 3rd edition Pollution Degree 2 |
| Interfaces I/O | Analog Output, Analog Input |
| Storage | Internal Memory Storage Record up to 65,000 readings |
| IP Rating | IP30 |
| Product Weight | 8 OUNCES (0.5 LBS) |
| Product Height | 8 IN |
| Product Length | 1.4 IN |
| Product Width | 2.95 IN |
| Shipping Weight | 3 LBS |
| Data Logging | Yes Data Logging Using Fluke Connect ( FC ) |
| HTS/Schedule B Number | 9030.31.0000 |
| ECCN Number | 3A992 |
| Calibration Included | Factory Calibration Calibration Included Factory Calibration without certification |
| Battery Type | AA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | China |
| Shipping Height | 3.10 IN |
| UPC | 095969692045 |
| Shipping Length | 9.50 IN |
| Shipping Width | 5.30 IN |



Reviews
There are no reviews yet.