Description

Fluke IB376K
Package with Fluke 376 FC clamp meter and 8 piece insulated hand tool starter kit
- Insulated tools are certified to 1000 V AC, 1500 V DC
- Please see below for more information on tool part numbers and descriptions
- 376 FC is compatible with Fluke Connect app – transmit measurements directly to your mobile device and more
Package with 376 FC Clamp Meter and 8 Piece Insulated Hand Tool Starter Kit
The Fluke IB376K is a package with the Fluke 376 FC clamp meter and an 8 piece insulated hand tool set. Hand tools are certified to 1000 V AC, 1500 V DC.
Insulated tools in this package are as follows:
- ISLS3 insulated slotted screwdriver 3/32, 3″
- ISLS5 insulated slotted screwdriver 5/32, 4″
- ISLS8 insulated slotted screwdriver 1/4, 5″
- IPHS1 insulated Phillips screwdriver #1, 3″
- IPHS2 insulated Phillips screwdriver #2, 4″
- INLP8 insulated long nose /w side cutter and gripping zones
- INDC8 insulated heavy duty high leverage diagonal cutter
- INCP8 insulated heavy duty linesman combination plier
- RUP8 roll up pouch
Fluke 376 FC clamp meter
The Fluke 376 FC True-rms Clamp Meter with iFlex is the most advanced troubleshooting tool for industrial and commercial electricians. The 376 is part of the Fluke Connect family of wireless test tools that enable you to log, trend and monitor measurements while remaining safely away from the arc flash zone through Bluetooth connectivity.
Features and measurement functions include:
- Voltage to 1000 V AC or DC
- Resistance to 60 kΩ with continuity detection
- Min, max, average, and inrush recording to capture variations automatically
- 500 mV DC measurement range to interface with other accessories
- 1000 μF capacitance measurement
- Work safely and conveniently
- The 376 FC clamp carries a CAT III 1000 V, CAT IV 600 V safety rating, designed to offer you the highest possible protection in a test tool.
Low pass filter and inrush measurements
The 376 FC clamp meter uses an integrated low-pass filter for accurate measurements of non-linear signals, such as adjustable speed drives, electronic ballasts and other non-linear loads. The clamp also uses proprietary inrush measurement technology to filter out noise and capture motor starting current exactly as the circuit protection sees it.
Wireless connectivity improves productivity
Using its Bluetooth connectivity to Apple and Android devices, you can read the 376 FC results a safe distance away on your smartphone, wearing less PPE. You can create and send reports in email right from the field and save results to the cloud. You can also converse with colleagues in real-time with ShareLive video calls.

Several versions available
Fluke offers several models in its 370 FC clamp meter series. The chart below outlines main features of each.
| 376 FC | 375 FC | 374 FC | |
| CAT III rating | 1000 V | 1000 V | 1000 V |
| CAT IV rating | 600 V | 600 V | 600 V |
| AC current (jaw) | 999.9 A | 600 A | 600 A |
| AC current (iFlex) | 2500 A | 2500 A | 2500 A |
| Best resolution | 0.1 A | 0.1 A | 0.1 A |
| AC/DC voltage | 1000 V | 1000 V | 1000 V |
| mV DC | 500 mV | 500 mV | |
| Ohms | 60 kΩ | 60 kΩ | 6000 Ω |
| Frequency | 5-500 Hz | 5-500 Hz | |
| Capacitance | 1µF – 1000µF | 1µF – 1000µF | 1µF – 1000µF |
| True RMS | ✔ | ✔ | ✔ |
| Display hold | ✔ | ✔ | ✔ |
| Inrush measurement | ✔ | ✔ | ✔ |
| Backlight | ✔ | ✔ | ✔ |
| DC zero | ✔ | ✔ | ✔ |
| Min max | ✔ | ✔ | ✔ |
| VFD low pass filter | ✔ | ✔ | |
| Logging | ✔ | ✔ | |
| iFlex current clamp | Included | Optional | Optional |
| Fluke Connect compatible | ✔ | ✔ | ✔ |

Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 2500 A |
| Maximum Current DC | 999.9 A |
| Maximum Voltage AC | 1000 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Maximum Conductor Size | 1.34 IN |
| Resistance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Auto Ranging |
| In-Rush Current | Yes |
Product General Attributes | |
| Warranty | 7 YEARS |
| Safety Approval | CE, CSA |
| Interfaces I/O | Bluetooth |
| Product Height | 8.25 IN |
| Product Length | 12.75 IN |
| Product Width | 7.75 IN |
| Shipping Weight | 5.49 LBS |
| ECCN Number | EAR99 |
| Country of Origin | Singapore |
| Shipping Height | 8.25 IN |
| Shipping Length | 12.75 IN |
| Shipping Width | 7.75 IN |










Reviews
There are no reviews yet.