Description

Hioki CM4373-50
- Core jaw diameter: φ55 mm (2.17 in)
- AC current range: 600.0 A/2000 A (10 Hz to 1 kHz, True RMS)
- DC current range: 600.0 A/2000 A
- CAT IV 600 V, CAT III 1000 V
- Measure DC voltages of up to 2000 V (*1) for open voltage inspections of solar panels
True RMS 2000 A AC/DC Clamp Meter
Hioki clamp meters are best-in-class measuring devices incorporating Hioki’s expertise in current sensing technology. The CM4373-50 is a 2000 A True RMS clamp meter that features stronger jaws, IP54 dustproof and waterproof enclosure to enable professionals to work quickly in tough situations including the development, repair, and maintenance of equipment and devices such as electric vehicles. Additionally, the high-voltage DC measurement capability of up to 2000 V is ideal for the clamp maintenance inspections of electrical and solar power equipment.
Convenient for repeated measurement and recording tasks!
Automatic hold function
In addition to being convenient when the display cannot be seen during measurement when the measurement value is stabilized, the display value is automatically held until the next measurement, which is very convenient for repeated measurement and recording tasks.


Assess transient currents at motor startup
The clamp meters can simultaneously measure inrush current in RMS as well as maximum crest values at motor startup and for welding currents.
The clamp meters automatically detect the duration of the inrush current (which can range from several dozen milliseconds to several hundred milliseconds) and measure the current during that interval, enabling them to yield more accurate
measurements than standard clamp-on meters whose measurement interval is fixed to 100 ms.
Excel Direct Input Function
Boost work efficiency in the field by letting you directly transfer measurement data to (i.e., enter measured values directly into) templates created as Excel.
Helping personnel analyze issues in the field
Harmonic measurement
When combined with GENNECT Cross, you can perform a simple harmonic analysis. Applications include problem analysis of power supply systems. (requires GENNECT cross)
Problems that can be caused by harmonics
- Equipment burn-out and destruction due to overheating
- Malfunctions of power control devices
- Increased loss along with reduced service life and efficiency for power devices
Safe inspection of solar installations with high voltage
DC High V Probe Mode
- Enables high voltage measurement up to CAT III 2000 V
- Safely measure solar installations like the mega-solar without interrupting the grid by simply connecting the DC High Voltage Probe P2000 to compatible Hioki clamp meters and digital multimeters (DMMs)
- *Requires DC High Voltage Probe P2000


Wireless communication capability for even greater convenience
Wireless support
When the Wireless Adapter Z3210 is installed, Bluetooth® wireless communication is enabled. It transfers measurements to your smartphone or tablet and allows you to quickly create reports with field photos and drawings.
*Requires Z3210 Wireless Adapter
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 2000 A |
| Maximum Current DC | 2000 A |
| Maximum Voltage AC | 1000 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Auto Ranging |
| In-Rush Current | Yes |
Product General Attributes | |
| Warranty | 3 YEARS |
| Warranty Details | 3 years or until the jaw open/close cycles reaches 30,000, whichever comes first. |
| Safety Approval | CE |
| IP Rating | IP54 |
| Product Weight | 18.7 OUNCES (1.17 LBS) |
| Product Height | 2.56 IN |
| Product Length | 9.84 IN |
| Product Width | 1.38 IN |
| Shipping Weight | 1.35 LBS |
| Battery Type | AAA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |


Reviews
There are no reviews yet.