Description
HT Instruments HT9025 – 1000VAC/1500VDC Current Clamp with DATA LOGGER Function

- 40mm maximum diameter for clamp
- 1000VAC/1500VDC AC/DC voltage
- CAT IV 600V CAT III 1000V
- 6000 measuring counts
- LI-ION battery power supply
HT Instruments HT9025 has been designed to measure AC/DC current up to 1000A, DC voltage up to 1500V and AC voltage up to 1000V in TRMS reaching CAT IV 600V and CAT III 1000V in compliance with safety standard IEC/ EN61010-1. The clamp is provided with a display with 6000 measuring spots with backlight and bargraph to allow for a simple reading even in poorly lit environments. HT9025 also measures Resistance, Frequency, Capacity and Temperature with K-type probe.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 1000 A |
| Maximum Current DC | 1500 A |
| Maximum Voltage AC | 1000 V |
| Maximum Voltage DC | 1500 V |
| Maximum Conductor Size | 40 MM (1.57 IN) |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
| In-Rush Current | Yes |
Product General Attributes | |
| Safety Approval | RoHS |
| Interfaces I/O | Bluetooth |
| Storage | Internal Memory |
| IP Rating | IP40 |
| Product Weight | 1.11 LBS |
| Product Height | 50 MM (1.97 IN) |
| Product Length | 280 MM (11.02 IN) |
| Product Width | 100 MM (3.94 IN) |
| Shipping Weight | 3.38 LBS |
| Data Logging | Yes |
| HTS/Schedule B Number | 90303370 |
| ECCN Number | 8.05287E+12 |
| Battery Type | Li-ion |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Country of Origin | Italy |


Reviews
There are no reviews yet.