Description

U1213A True RMS 1000A AC/DC Clamp Meter Pro
- U1210 Series 3.5 Digit Handheld Multimeter for High-Current Measurements
- Measure currents up to 1000 A (AC, DC, AC+DC); Large jaw opening (52mm)
- Wider range Resistance; Capacitance; Diode; Frequency; K-Type temperature
- Overvoltage safety protection – CAT III 1000 V / CAT IV 600 V
- Data hold, max/min/avg, auto-range, null, Bluetooth capable; Backlit, peak hold, auto-power off
U1210 Series Handheld Clamp Meters
Measurements of electrical distribution cables can be challenging and risky. For cables up to two inches in diameter, the Keysight U1210 Series handheld clamp meters enable high-current measurements without breaking the circuit. Unlike most clamp meters, they also include Digital Multimeters (DMM) capabilities—resistance, capacitance, frequency, and temperature—to simplify troubleshooting during installation and maintenance. Best of all, they provide an extra layer of protection with CAT IV 600V and CAT III 1000 V safety ratings.
U1210 Series Features
- Large clamp opening of 52 mm or 2in
- The high measurement capability of up to 1000 A for AC, DC or AC+DC
- CAT III 1000 V/CAT IV 600 V safety rating
- Bluetooth wireless capable (optional U1177A IR-to-Bluetooth Adapter required)
- Full-featured DMM with resistance, capacitance, frequency, and temperature functions
- High-resolution measurements – measure current as low as 0.01 A
- Peak hold
- Dual ranging mode – manual and auto
- Large dual display
- Min/max recording capability
Measure Current Easily, Accurately
Keysight U1210 Series handheld clamp meters come with a clamp opening of 52 mm/2 inches and a high current measurement capability of up to 1000 A (AC, DC, AC+ DC). With the large jaw size, these handhelds simplify current measurements for thick cables. Clamp-on with the U1210 Series and get convenience, versatility, and the ability to handle big currents—safely.


Full-Features Digital Multimeter Functions
The U1210 Series handheld clamp meters provide basic functions of a multimeter with wide measurement ranges to cater to a broad range of applications (ACA, DCV, ACV, OHM, audible continuity, diode, and frequency tests). These meters also provide auto-ranging capability, built-in peak hold for in-rush current measurement, temperature and capacitance measurement capability, large backlight display, and one-hand operation.
Keysight Remote Link Solution Enabled (Add Optional U1117A IR-Bluetooth Adapter)
Making current measurements can be strenuously demanding due to its complexity and high current involved. Since electrical distribution rooms are typically located in separate locations, maintenance and troubleshooting are further complicated by the need to travel back and forth to cross-check the measurement results. By adding the new Bluetooth capability to your existing U1210 series handheld clamp meters, you can make high current measurements more safely and conveniently. With the U1177A Infrared-to-Bluetooth adapter, you can easily monitor and log data up to a 10-meter range across all Android platform devices, providing an added benefit for maximum efficiency and productivity in a variety of difficult-to-reach environments.

Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | Yes |
| Maximum Current AC | 1000 A |
| Maximum Current DC | 1000 A |
| Maximum Voltage AC | 1000 V |
| Maximum Voltage DC | 1000 V |
| Maximum Conductor Size | 2 IN |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
| Auto Ranging/Manual | Auto Ranging |
| In-Rush Current | Yes |
Product General Attributes | |
| Product Weight | 525 GRAMS (1.16 LBS) |
| Product Length | 260 MM (10.24 IN) |
| Product Width | 106 MM (4.17 IN) |


Reviews
There are no reviews yet.