Description

Madgetech Process101A
- Available in 3 measurement ranges: -2mA to +30mA, ±160mA, or ±3A
- Reading rate: 4Hz to 1 reading every 24 hours
- Memory storage capacity of up to 2,095,104 readings
- Multiple start/stop function
- Programmable high and low alarms
Compact, Low-Level DC Current Datalogger
The Madgetech Process101A is a compact datalogger that measures and records low-level DC currents. It is available in three measurement ranges: 30mA (-2 to 30mA), ±160mA, or ±3A. The Process101A features a 4Hz reading rate and storage capacity of up to 2,095,104 readings.
Equipped with multiple start/stop modes, the Process101A can be programmed to start up to 18 months in advance and has user-specified high/low alarms. Its screw terminal block is designed to easily connect and disconnect to the logger body while keeping the wiring to the terminal block. Additional features include a battery life indicator, optional password protection, memory wrap, and more.
The Process101A is compatible with the latest MadgeTech 4 Software making starting, stopping, and downloading simple and easy. Graphical, tabular, and summary data is provided for analysis and can be viewed as customizable engineering units.
***Please note, the IFC200 interface cable is sold separately. ***
Dataloggers / Data Acquisition/Current Dataloggers Template | |
|---|---|
| Max Current | 3 A |
| Min Current | 30 mA (0.03 A) |
| Power Source | Battery |
| SAMPLE RATE/Intervals | 4 Hz to 1 reading every 24 hours |
| Accuracy | 30mA and 160mA: ±0.05 %FSR 3A: ±0.15 %FSR |
| LCD Screen | No |
| Type | DC |
Product General Attributes | |
| Safety Approval | CE |
| Product Weight | 0.1 LBS |
| Product Height | 0.6 IN |
| Product Length | 1.4 IN |
| Product Width | 2.1 IN |






Reviews
There are no reviews yet.