Description

Meiji Techno FQ-5000-EU-B1
- European Power Cord
- Rugged Housing – suitable for mounting or stacking in space constrained places
- 110/120V, 50/60Hz Operation
- Daylight – Temperature (5000K – 8300K)
- Advanced Heat Pipe Technology by using metal core printed circuit boards
Power Supply Illuminator (European Version)
Meiji Techno’s new FQ-5000 LED series is the next generation of fiber optic illuminators.
FQ-5000 Series illuminators sets the standard for the new generation of LED Fiber Optic Illuminators. These illuminators harness the power of being one of the industry’s highest performing high-output LED’s in alternative to Halogen lighting. This series is designed for optimal thermal management to maximize reliability and optical performance. The FQ-5000 series provides exceptional stability, uniformity, and a more consistent color temperature than traditional EKE light sources.
The FQ-5000-EU-B1 LED illuminator Power supply has a color temperature of 5000K – 8300K (daylight) and is 80 watts. Some of its features consists of having continuous dimming, having a multichip design, and having a minimum 80 CRI. The lighting settings are controlled manually. The nosepiece insert attached is 0.625″ (Standard). It is an auto voltage sensing power supply with European standard electrical cord. It also has a black powder coat finish.
Microscopes/Microscope Illumination Template | |
|---|---|
| Illumination Types | Fiber Optic LED |
| Lamp Life Max | 25000 HR |
| Color Temperature | 5000 K |
| ESD Safe | No |
Product General Attributes | |
| Unique Features | Daylight – Temperature (5000K – 8300K) |
| Safety Approval | CE, RoHS |
| Shipping Weight | 7 LBS |
| HTS/Schedule B Number | AVAILABLE UPON REQUEST |
| ECCN Number | EAR 99 |
| Power Supply Voltage | 110V |










Reviews
There are no reviews yet.