Description

PCE Instruments PCE-OC 5
- 3 in 1 clamp meter with oscilloscope function and temperature measurement
- TRMS multimeter with 2 kHz bandwidth / 200 kHz oscilloscope bandwidth
- DC voltage: 400 mV / 4 V / 40 V / 400 V / 600 V
- AC voltage: 4 V / 40 V / 400 V / 600 V
- AC current: 40 A / 400 A
TRMS Clamp Multimeter (400 A AC / 600 V AC/DC)
Clamp Meter with oscilloscope function / 400 A AC / 600 V AC / DC / temperature measurement
TRMS multimeter with 2 kHz bandwidth / 200 kHz oscilloscope bandwidth
The Clamp Meter is suitable for service technicians, and stationary use in repair departments in specialist shops, and laboratories. The Clamp Meter is designed for current measurements up to 400 A AC. In addition to the current clamp function, the measuring clamp offers many functions that only a multimeter otherwise has. The Clamp Meter can also be used as an oscilloscope for simple maintenance applications.
In the oscilloscope mode of the Clamp Meter, in addition to the direct and alternating voltage, the current can also be visualized as a graph. This has the advantage that the waveform of the current can also be displayed on the multimeter. Due to the bandwidth of 200 kHz in oscilloscope mode, the Clamp Meter, this measuring instrument can also be used to measure the current on frequency converters. All functions and areas of the Clamp Meter are protected against overload. The Clamp Meter is suitable for conductor diameters up to 35 x 46 mm.
The Clamp Meter is powered by 1.5 V AAA batteries. The measured values and graphs are shown on the graphic LCD. In multimeter mode, up to 100 measured values can be stored and called up again on the display. The Clamp Meter can also save up to 10 graphs.
Clamp Meters/Clamp Meters Template | |
|---|---|
| True RMS | No |
| Maximum Current AC | 400 A |
| Maximum Voltage AC | 600 V |
| Maximum Voltage DC | 600 V |
| Maximum Conductor Size | 49 MM (1.93 IN) |
| Resistance | Yes |
| Capacitance | Yes |
Product General Attributes | |
| Warranty | 2 YEARS |
| Safety Approval | CE |
| Storage | Internal Memory |
| Product Weight | 264 GRAMS (0.582 LBS) |
| Product Height | 212 MM (8.35 IN) |
| Product Length | 74 MM (2.91 IN) |
| Product Width | 35 MM (1.38 IN) |
| Shipping Weight | 2.80 LBS |
| Battery Type | AAA |
| Power Supply Voltage | Battery Powered |
| Shipping Height | 7.00 IN |
| Shipping Length | 9.00 IN |
| Shipping Width | 3.00 IN |










Reviews
There are no reviews yet.